Иманярите ще отнасят глоба от 5 хил. до 15 хил. лв. при незаконно прекопаване на археологически ценности. Санкцията ще се налага дори и спипаният нарушител да не е успял още да прибере никакви културни ценности от обекта. При повторно посегателство самозваният археолог пък ще се бърка с до 25 хил. лв. Това гласят последните поправки в Закона за културното наследство, които бяха приети вчера от депутатите на второ четене. Ако обаче иманярът се е въоръжил до зъби с металотърсачи и други технически средства, ще му бъде налагана и имуществена глоба до 30 бона, а оборудването му ще бъде отнемано в полза на държавата.
Поправките в закона предвиждат и солени глоби за всеки, който посегне върху културна ценност. За унищожаване и повреда на ценните реликви ще се налага санкция от 2000 до 6000 лв. Паричното наказание скача на 10 хил. лв., ако бъде разрушен археологически обект. Отговорност ще носи и съответното длъжностно лице, което е допуснало културната ценност да бъде съсипана, като ще отнася глоба от 800 до 2000 лв.
Поправките в закона са насочени и срещу незаконните музеи, които частни колекционери въртят като доходоносен бизнес. Физическо лице, което е отворило врати на музей без разрешително от Министерството на културата, ще бъде глобявано от 1000 до 3000 лв. Когато обаче фирма къса билетчета за незаконна експозиция, ще се бърка с 3000 до 5000 лв.
Депутатите разписаха още забрана за използването на изображения на културни ценности с рекламна и търговска цел без договор със собственика. За неспазване на това изискване глобата стига до 50 хил. лв.
Източник: в. "Монитор" |