Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
15 дни метене и час при психиатър за пияни шофьори
Автор: Екип Blagoevgrad24.bg 20:36 / 16.11.2010Коментари (0)161
© Blagoevgrad24.bg
Законът не плаши пияните шофьори и от 2007 г. досега хванатите с над 1,2 промила са се увеличили с над 1000 годишно. Всеки втори от тях пък кара мъртвопиян - с над 1,8 промила. Затова експерти предлагат спешни мерки на правителството. През септември лично премиерът Бойко Борисов наредил да се създаде междуведомствена комисия, която да му предложи решение на проблема с пияните джигити, разказа пред "24 часа" прокурорът от ВКП Росен Димов, който участва в комисията.

Според него методите за борба с хванатите с над 1,2 промила зад волана в последните години претърпели развитие. Допреди време срещу тях се водеше наказателно производство, но те отнасяха не затвор, а глоба от около 400 - 500 лв.

След решение на Върховния съд приложението на чл. 78а от НК отпаднало и се преминало към друг вид наказания. Както се вижда от статистиката обаче, тези наказания в огромното си мнозинство са пробации. Минимален е броят на условните присъди, а още по-минимален е броят на ефективните присъди - съответно 28,7 и 2,2 % за миналата година. Същевременно 25% от всички обвинителни актове на прокуратурата са за това престъпление.

В затвора обаче отиват най-често рецидивисти. Така е очевидно, че този вид наказания не могат да повлияят за намаляването на пилите зад волана.

Защото от 2007 г. насам статистиката убедително показва, че годишно около 11 хил. души са хванати да карат с над 1,2 промила. Ужасяващ е процентът и на тези, които карат с над 1,8 промила - те са около 50 процента. Тези цифри са зловещи, защото по различните технологии и международни документи концентрации 1,5 - 1,8 промила се смятат за тежка форма на алкохолно опиянение.

В това състояние един човек е толкова неконтролируем, че може всичко да се случи. "Това е нещо като луд с картечница - може да направи всичко, а може и нищо да не направи. Тук философията е, че този човек е толкова опасен, че поведението му застрашава обществото", категоричен е Росен Димов.

Той обясни, че при пияните шофьори има и огромен скрит процент - залавят се и се осъждат около 11 хил. човека годишно, но поне още толкова са се измъкнали. Няма обаче методика, по която да бъдат хванати. "Всичко това води до един извод - че има нещо куцо в системата. Като сложим и факта, че цялата наказателна процедура е скъпо струваща.

Общо 8 държавни служители са ангажирани да реализират наказателната отговорност срещу един пиян - полицаи, лекари, прокурори, съдии. Те получават заплати, за да реализират една пробация - това е безумно харчене на пари", смята прокурор Димов.

Според него този разход трябва да се намали за сметка на по-ефективни наказания.

"Искам да подчертая, че премиерът в типичен негов стил е хванал един сериозен обществен проблем. За първи път държавник, и то министър-председател, създава работна група, за да види действителното състояние на нещата", допълни прокурорът.

Експертите предлагат да се работи в 2 насоки. Първият вариант е изцяло да се премине към административни наказания.

Защото процедурата на административните наказания е по-опростена и по-евтина. Но именно тук, смятат те, е добрата комбинация между по-евтин метод и същевременно по-болящо и по-превъзпитаващо наказание.

Тази процедура условно може да бъде разделена на два подвида. Първият може да се реализира веднага - високи санкции, високи глоби с допълнителни наказания като лишаване от книжка, психопрегледи за алкохолна зависимост, проверочни изпити.

Вторият подвариант е да се възстанови един отменен законов акт. Става въпрос за чл. 44а от Закона за движение по пътищата, който е предвиждал арест от 5 до 15 денонощия в РПУ-тата за пияните. През това време хванатите трябвало да метат градинки, да пренасят тухли или изобщо да полагат общественополезен труд. Те светкавично - в рамките на 24 часа, се изправят пред съдия, след като им е взета алкохолна проба.

"Общественополезният труд е много възпитателен, защото, като те карат да метеш градинката и всички те гледат, вече почваш да мислиш по-иначе", обяснява Димов. Според него това обаче изисква по-сериозни законодателни промени, както и да се въведе възможност за обжалване.

Другият принципно различен вариант е да се въведе частична декриминализация. В този случай трябва да се приеме, че до 1,5 - 1,8 промила се прилагат глоби и арест в РПУ-тата.

От 1,8 нагоре обаче се прилага наказателно преследване с по-високо наказание от сегашното.

Всичко това може да бъде комбинирано с утежняващи мерки за връщане на книжката. Така, ако някой бъде лишен от право да кара, защото се е напил сериозно, да си плати преглед в психодиспансера. "Защото не си много нормален човек, ако знаеш, че да пиеш и да караш, се наказва. Да знаеш, че цялото обществено мнение е против това, да четеш за това, да цъкаш с език и следващия път, вместо да си вземеш едно такси, да се натаралянкаш.

Затова нека една медицинска институция да каже алкохолнозависим ли си, че го правиш това, или не. Ако пък има алкохолна зависимост, не е зле да се помисли дали този човек трябва да има изобщо книжка отново, или не", категоричен бе обвинителят.

Друга идея е супердрегер да замени алкохолната проба. МВР в момента разполага и с ултрасъвременна техника - около 96 стационарни дрегера с изключително висока степен на точност. "Трябва само да се дозакупят колкото трябва, за да има във всяко РПУ. Когато патрулът те хване пиян, те води в участъка за тест. Ако не си доволен от този дрегер (В Германия този тест се приравнява на кръвната проба - б.р.), отиваш в болницата, плащаш ти, а не данъкоплатецът и ти вземат кръв", предлага Димов.

Преди време пък МВР "прецакало" здравното министерство за носенето на кръвните проби. Преди те били карани от патрулка в областните болници. Сега това се правило с линейки. В град като Ивайловград например имало една линейка. Така вместо тя да си обслужва болните в района, отивала да носи една проба на стотина километра до областния център. Ако това бъде променено, ще отпаднат и съмненията за подмяна на кръвните проби.

Що се касае до негативните коментари от страна на някои неправителствени организации относно декриминализацията на дребните престъпления, Димов отсече, че прокурата в никакъв случай не иска да дава опрощение на хората, извършили подобен род престъпления. Напротив, мисли как те да бъдат санкционирани по-бързо, по-евтино но и по-ефикасно.

Източник: в. "24 часа"






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
51-ото Народно събрание
Зима 2024/2025 г.
Изкуствен интелект
Катастрофи в България
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: