Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
15 септември е! На добър час, ученици!
Автор: Екип Blagoevgrad24.bg 08:51 / 15.09.2017Коментари (0)720
©
Около 1000 са педагозите, които не достигат към момента в училищата, като най-голяма е липсата на преподаватели по математика и физика. Това съобщи просветният министър Красимир Вълчев пред БНТ.

На днешния 15 септември за първи път училищния праг ще прекрачат 75 хиляди първокласници. Всички те ще учат по нови учебници, както и учениците от втори, шести и осми клас. 26 от 2400-те школа у нас ще посрещнат новата учебна година с ремонтни дейности, показват пък данни на МОН за готовността на учебните заведения да посрещнат новата учебна 2017/18 г.

Сериозната криза при преподавателите - в началото на август липсваха 3600 педагози, е преодоляна до голяма степен благодарение на учителите пред пенсия. Около 2600 от тях са решили отново да се върнат в клас, съобщи шефът на учителския синдикат Янка Такева, цитирана от в. "Сега".

По думите й в системата са постъпили и 1000 нови учители, които нямат педагогическа квалификация, но ще обучават децата, просто защото "няма кой". Заради дефицита на учители по математика и физика двете направления бяха обявени за приоритетни за университетите, но въпреки това кандидатите са твърде малко.

"Анализите ни към днешна дата показват, че това дава резултат, но не е достатъчен", призна министърът.

От МОН напомниха и че за последните 4 години броят на студентите в педагогическите направления се е увеличил с близо 20%, което е предпоставка да има повече учители в близките години, когато се очаква и най-големият недостиг на педагози. Според анализи на министерството броят на студентите, които учат природни науки, филология, математика и педагогика, ще е достатъчен, за да се преодолее дефицитът, но задачата е те да бъдат задържани да останат в системата.

В училищата трябва да има около 1 млн. ученици от 1-ви до 12-и клас, но 13-14% от тях преждевременно са отпаднали, каза още просветният министър. От този месец правителството издирва тези деца, за да ги върне в клас. Какви са резултатите от кампанията, ще е ясно най-рано след месец. Според Вълчев голяма част от децата са заминали в чужбина със семействата си, но точният им брой е неизвестен както за ведомството му, така и за Гранична полиция.

В навечерието на първия учебен ден всички нови учебници за 2-ри, 6-и и 8-и клас са готови с изключение на два учебника по английски език, които ще бъдат в училищата до средата на следващата седмица. За първи път по нови учебници ще учат и 75 хиляди първокласници. (Нови учебници за първи клас трябваше да има още м.г., но времето за създаването и отпечатването им не стигна.) Всички учители трябва да получат 15% увеличение на заплатите си. Заради това, че промяната е подписана преди ден, увеличението ще се плати накуп за два месеца с октомврийските заплати.

От 2018 г. се очаква промяна в механизма за разпределяне на делегираните бюджети, съобщи още Вълчев. По думите му за догодина са заложени 330 млн. лв., 240 млн. лв. от които ще послужат за покриване на 15% скок на учителските възнаграждения за цялата 2018 г., а останалите - за диференцирано насочване на повече пари към малките и отдалечени училища.

9000 педагози от общо 90-те хиляди учители в системата работят на срочни договори, съобщи БНТ. Министър Вълчев коментира, че е "препоръчал категорично" на училищните директори тази практика да бъде преустановена, а на шефовете на РУО-та - да упражняват по-силен контрол върху школата. За ограничаване на въпросните договори, превръщащи учителите на практика в сезонни работници, министърът призова самите педагози да не се съгласяват на подобни условия.

Данните на МОН, събрани от регионалните управления на образованието към 5 септември, показваха, че в 71 държавни и 659 общински училища у нас се извършват 862 основни и текущи ремонта. 502 от ремонтите са приключени, а 360 продължават до последно. Очаква се днес само 26 школа да посрещнат първия учебен ден с ремонтни дейности, но от МОН обещават те да не попречат на нормалното откриване на учебната година, а занятията да се водят в други училища до приключването на ремонтите.

В София две детски градини и едно училище няма да посрещнат новата учебна година в своите сгради заради продължаващите ремонти, сочат данните на Столичната община. Школото е 44-то СУ "Неофит Бозвели", като в него се извършва голяма реконструкция за енергийна ефективност. В сградата, където се помещават Първа английска гимназия и 112-о ОУ, ремонтните дейности за разширяването на капацитета също продължаваха до последно.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: