© Blagoevgrad24.bg | | Фалшиви инвалиди затрупват телковете с купища молби за инвалидност, разкриха от Министерството на здравеопазването вчера. 30% от тях са неоснователни и са подадени от хора, които не попадат в никоя от категориите за инвалидност. Те искат да пробият системата, като се облагодетелстват с пари от държавата. Това заяви председателят на Сдружението на лекарите от медицинската експертиза на работоспособността д-р Петко Ников. Според него единственият вариант да не се промъкват повече фалшиви молби и решения в полза на инвалиди симуланти е решенията на комисията да се разглеждат и одобряват и от комисии на Националния осигурителен институт.
За инвалиди се смятат и всички онези възрастни пенсионери, на които се дава добавка от 25% от социалната пенсия, която сега е в размер на 92,53 лева. Тези плащания действително отдавна трябваше да минат към Агенцията за социално подпомагане, а не към НОИ, за да не се източва системата, подчерта Ников.
Независимо от решението на ТЕЛК последната дума занапред действително ще има НОИ. Всяка специална комисия от осигурителния институт ще разглежда дадената степен на инвалидност. Това заяви д-р Красимира Симеонова - депутат от ГЕРБ и член на здравната комисия в парламента. Предвижда се това да стане с изменение на Закона за социалното подпомагане. Идеята е на социалния министър Тотю Младенов, разясни народната представителка д-р Симеонова. Тя бе категорична, че ще стане съвносител на въпросния законопроект, тъй като по наблюденията й немалко хора с ниска степен на образование и дори неграмотни на възраст между 30 и 55 години вземат категория инвалидност, за да получават пари от държавната хазна под формата на пенсия за инвалидност.
Прави впечатление, че това са хора предимно от Ломско, Монтанско и Видинско, с много нисък социален статус са и от определен етнос, каза още депутатката д-р Симеонова. Вместо парите да отиват при истинските инвалиди, сега част от тях се ползват от хора, които гледат на тях като на социална помощ, добави тя.
Естествено е щом само една институция издава един-единствен документ да има и корупция, коментира Капка Панайотова - член на Управителния съвет на Центъра за независим живот. Неправителствената организация работи второ десетилетие по проблемите на инвалидите в България и е една от най-авторитетните в този сектор.
Едно решение на ТЕЛК сега дава достъп до абсолютно всички придобивки, които се полагат при инвалидност. Докато този монопол не се разбие, от придобивките ще се ползват и други хора, а хаосът в телковете ще продължава, убедена е Панайотова. Срещу такова решение сега човек може да получи процент върху пенсията, друг процент за интеграция, различни добавки и дори картонче за паркиране в синя зона.
Масово сега у нас пенсионери с хронични заболявания, обичайни за възрастта, се натискат за група инвалидност, за да осигурят талончета за безплатно паркиране на децата си или близки в качеството им на придружител, като самите те въобще не ползват автомобилите им. Затова Капка Панайотова смята, че системата за оценяване на степента на увреждания у нас е твърде остаряла. Тя бе категорична, че документация без съмнение трябва да има, но тя не бива да не се състои само от един документ.
Източник: в. "Монитор" |