© | | Около 50% от произвежданото мляко в страната отговаря на европейските хигиенни и санитарни изисквания. Това обяви д-р Златка Възелова, началник на отдел в дирекция "Животновъдство" на Министерство на земеделието и храните по време на семинар в с. Чифлик, Троянско, съобщиха от МЗХ. От началото на следващата година само количествата, отговарящи на европейските изисквания ще могат да се продават на пазара. Останалите животновъди трябва да преструктурират своите ферми и да покрият нормите, за да могат да предават млякото на мандрите. Данните на министерството показват, че в І група, които са покрили изискванията, са 2656 ферми. В тях се отглеждат 104 198 крави и се произвеждат 460 293 тона мляко. Във втора група, които са в процес на преструктуриране са 814 ферми с 13 873 крави. Най-много продължават да бъдат фермите в ІІІ група - 41 883, в които има 88 729 крави и произвеждат 188 729 тона мляко.
В момента се прави анализ на фермите във връзка с преструктурирането и покриването на европейските хигиенни и санитарни изисквания, каза д-р Възелова. Анализът се прави на базата на проверки от Българската агенция по безопасност на храните и те трябва да приключат до 15 юни. Ветеринарите ще дават предписания на животновъдите по време на проверките, уточни тя. След анализа ще стане ясно дали България ще поиска нова отсрочка от Европейската комисия за преходен период за преструктурирането на фермите.
При ферма от 4 крави за покриването на нормите трябва да бъдат инвестирани между 25-30 000 лв. От тях 75% се осигуряват по линия на мярка 121 за модернизиране на земеделските стопанства по Програмата за развитие на селските райони. Самофинансирането е 25% или около 6000 лв. От 1 юли ще може да се кандидатства по мярката, обясни Владислав Цветанов от дирекция "Развитие на селските райони" в министерството. Освен това Държавен фонд "Земеделие" дава нисколихвени кредити на 6% лихва, като гаранция е бъдещата субсидия по линия на ПРСР.
Благой Христов, главен експерт в ДФЗ обясни, че проектите по 121 мярка се разглеждат много бързо в рамките до 3 месеца и средствата се изплащат също много бързо. Красимир Капуров от ДФЗ допълни, че при приема на проекти през април са подадени 167 заявления за преструктуриране на фермите. Животновъдите с подадени проекти за покриване на европейските изисквания по 121 мярка няма да бъдат затворени в края на годината, категорично каза д-р Възелова.
Източник: Дарик |