Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Адвокат Мария Петрова: Не всеки, който не ни харесва и ни изглежда опасен, трябва да бъде "въдворен в психиатрия"
© БНТ
Не всеки, който не ни харесва и който ни изглежда опасен, трябва да бъде "въдворен в психиатрия" - такова нещо не трябва да допускаме. Законът дава ясни критерии и дава ясна оценка на това кой трябва да постави едно лице за задължително лечение. Това е една съдебна процедура, която изисква срокове. Това коментира Мария Петрова - адвокат по медицинско право.

"Ние се въртим в един патологичен кръг. От една страна, спазвайки български конституционални, европейски норми - не можем да поставим някого принудително да се лекува, ако не сме минали тази процедура. Отделно, няма как против волята на един пациент ние да го държим и да го медитираме. В същото време, ако неговата свободна воля е в посока да си тръгне от психиатрията или от лечебното заведение започват едни обвинения към лекарите и към лечебните заведения - вие защо не го държахте, защото той може да е опасен за себе си и за околните", обясни пред БНР адвокат Мария Петрова.

Тя уточни, че ако има съдебно решение за срока, в който трябва да се лекуват задължително в психиатрия, пациентите не могат да напускат по собствено желание.

Според психиатъра д-р Веселин Герев, до 1997 г. се е работила на диспансерен принцип - метод, измислен във Франция и който все още повечето страни в Западна Европа ползват и работят по него.

"Той включва наблюдение, активно издирване, лечение и проследяване на състоянието на всички хора с психични отклонения в случая и особено тогава, когато имат обществено опасни действия. В този ред на мисли след 1997 г., когато всички диспансери станаха търговски дружества, много от членовете в Закона за здравето и НПК отпаднаха с идеята да се спазват правата на хората, страдащи от психични разстройства. Не се отчита обаче и това, че давайки им толкова много права, фактически ние защитаваме тях, а всички членове на обществото страдаме, защото не сме защитени и защото можем да пострадаме във всеки един момент", подчерта д-р Герев.

По думите му, процедурата е много бавна и тромава - тя тръгва от близките, които трябва да подадат сигнал в прокуратурата, прокурорът да назначи проверки и експертизи, да се мине през съдебно дело и чак тогава човекът да подлежи на лечение.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Поскъпване на хранителните продукти
51-ото Народно събрание
Световна черна хроника
Природни стихии
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: