Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Богат е добивът на пшеница тази година, но това не може да се каже за другите зърнени култури
Автор: Екип Blagoevgrad24.bg 09:28 / 16.10.2024Коментари (0)982
©
След края на най-горещото лято в историята, обръщаме поглед към полетата на България и реколтата, която очакваме тази година. Близо 2 милиона хектара от територията на България през изминалата година са осигурили реколтата от зърнено-житни култури на страната.

Тази площ е малко по-голяма в сравнение с година по-рано, но какво количество зърнени култури сме добили от там? Най-много е произведената пшеница, като в това число са включени както обикновена, така и твърда пшеница, лимец и спелта. Общото количество е над 6 милиона тона и половина, като то също е повече в сравнение с количеството добито от предходната реколта. Другите две от първите три зърнено-житни култури, които страната ни произвежда в най-големи количества, са царевица и ечемик. Докато количеството царевица от близо 2 милиона тона и половина бележи спад за вече четвърта година поред, добитият ечемик е с една пета повече.

При техническите култури обаче ситуацията е съвсем различна. Тяхното производство, със съвсем малки изключения какъвто е случаят на лена и кориандъра например, намалява.

Кои са трите култури, които оформят челната тройка по произведено количество у нас. Производството на слънчоглед, в което бяхме лидер в Европейския съюз, е намаляло със 17%. Произведената рапица е с над 30% по-малко, а произведената лавандула, спечелила още една лидерска позиция на страната ни при това в световен мащаб, доближава спад в размер на 40%. Важно е обаче да отбележим, че и площите, от които са добити тези култури, също са с близо една десета по-малко.

Кои са районите първенци в производството на пшеница, царевица и слънчоглед – трите полски култури, било то зърнени или технически, от които произвеждаме най-много? В производството им изглежда разчитаме най-много на Северозападна България, която осигурява една четвърт от слънчогледа у нас и забележете, над 40% от царевицата. По отношение на пшеницата "Житницата на България" продължава да бъде водеща и в североизточната част на страната се добива една четвърт от българската пшеница.

А кои са първите три полски култури, от които произвеждаме най-много? От месец юли миналата година до месец май през тази година от 6 милиона тона и половина произведена пшеница сме изнесли общо над 5 милиона тона. Най-голяма част – близо една пета от пшеницата ни, е отпътувала за Индонезия. Сходни количества са купили от Алжир и Испания. От близо 2 милиона тона и половина произведена царевица, сме изнесли почти 1 милион, половината от него е за Китай. Половин милион тона пък е изнесеното количество слънчоглед, като Нидерландия е била главна дестинация, NOVA.

За вноса и за трите култури разчитаме основно на Румъния. Количествата пшеница и царевица, които внасяме, не са значителни. Доста повече обаче през последната година, е бил внесеният слънчоглед – 600 хиляди тона, което е количество почти равно на това, което сме изнесли.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
Актрисата Виолета Донева е била открита мъртва в апартамента си
Григор Димитров в турнири през 2024 година
Сътресения в БСП и избор на нов председател
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Парламентарни избори октомври 2024 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: