© | | МВР сега е голям, тежък и бавен локомотив. Целта ми е с реформата да го направим на 4-ри отделни дизелови мотора. Така вицепремиерът и силов министър Румяна Бъчварова онагледи визията си за това каква промяна трябва да претърпи повереното й ведомство.Макар и със закъснение Бъчварова посети дискусията на синдикалната федерация на служителите на МВР, въпреки че докато тя дойде, шефът на федерацията Валентин Попов вече беше приключил с представянето на основните виждания на самите служителите как трябва да изглежда МВР.
СФМВР настоява за работеща и резултатна реформа, като нуждата от нея е съвсем очевидна. Самите полицаи не искат реформа на парче, а настояват за задълбочен анализ, конкретни мерки и визията за крайния и резултат. Те искат и яснота и публичност, редом с обезпеченост и устойчивост.
"Опитите на отделни администрации да реформират системата в рамките на година - две, или на отделен мандат, се провалиха - нужен ни е устойчив процес и ясна визия", изтъкна Валентин Попов.
Той не пропусна да посочи като фактори липсата на мотивация сред служителите и липса на доверие от тяхна страна както към професионалното ръководството на МВР, така и към политическото му ръководство и то в още по-голяма степен.
Пропуснала да чуе тези критики, Бъчварова се похвали, че е на крайната фаза на оформяне на концепцията на МВР, като тя ще бъде представена и обсъждане през идната година.
Министърът отчита, че досега, когато се е говорело за реформа в МВР, е имало фиксация към числеността на състава, но това не било нейната реформа, тъй като тя не иска механично рязане на 10% от служителите, без да се направи ясен анализ къде всъщност има реално излишен персонал.
Вицепремиерът се оплака от административната тежест и обясни, че вече трябвало да подписва едва ли не и решения за местене на торби с пясък от място на друго. Според нея трябва да се разграничи общата от специализираната администрацията, за да се разпределят ясно функциите и да се оптимизира работата, тъй като с утежнена администрация трудно може да се направи и електронно управление.
Според Бъчварова трябва да се помисли и за единна полицейска агенция, в която да се обединят съществуващите сега структури.
Дочула забележка от неправителствения сектор, че МВР не работи по реформите си с НПО-тата, вицепремиерът отсече, че темповете, които тя изисква да се работи в МВР са по-бързи от тези на НПО-тата, а забавяне не бива да има.
"Според мен е по-важно не полицията да вижда партньор в гражданите, а гражданите да виждат партньор в полицаите", убедена е тя.
Не че не искаме или не умеем това, което вие очаквате, но това са ни възможностите, обясни Бъчварова на събралите се от бранша.
Дебатите по темата добиха и по-остра нотка към края на дискусията, когато един от служителите в МВР отсече, че се срамува от това, че е част от системата. Не достигаме нивата, които очакват гражданите, и едва ли вие сте човекът, който ще промени това, обърна се той към Бъчварова.
Министърът понесе критики и за пропуски в политиката за гражданска защита.
Източник: News.bg |