© Blagoevgrad24.bg | | Насилието на пациентите над лекарите расте, твърди д-р Любин Шукриев, шеф на Асоциацията на семейните доктори от Югоизточна Европа. През уикенда на конференция в Пловдив организацията представи своето първо проучване за агресията, с която се сблъскват най-често хората в белите престилки. То е направено сред джипита в Словения, Македония, България, Черна гора и Турция. Общо 63% от тях смятат, че насилието в различните му прояви расте, като най-често става дума за обиди, неприлични коментари, оспорване на диагнозата, замеряне с предмети и заплаха с юмруци. 22% от докторите са се сблъсквали и с физическо насилие и са били наранявани от свой пациент. Според докладчика д-р Даница Ротар от Словения в повечето случаи причината за агресията не е работата на самите доктори, а недостатъци в здравната система, която ограничава достъпа до лечение, кара пациентите да чакат на опашки или не предлага добра апаратура. В резултат обаче лекарите получават вместо благодарности ожулвания, натъртвания и ухапвания. Стигало се дори до загуба на слуха и увреждане на тазобедрената става. В Словения една зъболекарка дори беше убита, твърди д-р Ротар.
Въпреки общия балкански манталитет все пак в отделните страни агресията има различни прояви. Докато в Турция например недоволните използват главно агресивни жестове, заплахите с юмрук там достигат 20%, у нас те са под 1%, а в Черна гора са 14%.
Българите обаче сме шампиони по нецензурните изрази и закани, за които признават 2% от докторите, като единствено Македония ни догонва с 1%. В останалите страни неуважителното отношение придобива други прояви. Според д-р Любомир Киров, шеф на българската организация на общопрактикуващите доктори, която обединява 4700 човека, между 75 и 80% от колегите му страдат от стрес. При това според собственото му проучване близо 20% са засегнати от тежката му форма. Д-р Киров твърди, че при над половината от джипитата ни лесно се диагностицира т.нар. Синдром на изпепеляването. Той се изразява в депресии, емоционално изтощение, ходене с нежелание на работа и заради това подсъзнателно хронично закъсняване. Важно беше да посочим проблема за насилието над лекарите, за да вземем необходимите мерки срещу това, коментира д-р Киров.
Източник: в. "Монитор" |