© | По данни на Евробарометър от 2016 г., България все по-успешно се развива като една от предпочитаните СПА дестинации в Европа, като 11% от туристите у нас практикуват този вид туризъм. Това каза заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева при откриването на Третия конгрес на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм (БСБСПА), който е на тема "Превенция в българските СПА курорти". Събитието се провежда днес, в курорта "Св. св. Константин и Елена" край Варна. В него участват водещи експерти от България, Европейската СПА асоциация и още девет държави.България е втора в Европа по запаси от почти всички видове минерални води. Според експертите те са подходящи за профилактика и лечение на над 90% от най-масовите заболявания, плащани по клинични пътеки от европейските здравни каси и обхванати от пенсионните фондове. "Това богатство трябва да бъде използвано още по-ефективно. Затова и Министерството на туризма работи последователно за развитие на СПА услугите", коментира Ирена Георгиева.
Факт е и първата самостоятелна Наредба за условията и реда за сертифициране на "балнеолечебен (медикъл СПА) център", "СПА център", "уелнес център" и "таласотерапевтичен" център към Закона за туризма. Тя бе обнародвана в Държавен вестник през февруари 2016 г., а приемането й беше сред основните приоритети за туристическата администрация, стана ясно от думите на зам.-министъра. Подзаконовият нормативен акт въведе минимални задължителни изисквания, на които да отговарят този вид специализирани центрове.
"Сертифицирането е доброволно, но право да ползват съкращението СПА вече имат само отговарящите на наредбата обекти. Онези от тях, които се рекламират като СПА, но не покриват изискванията, подлежат на санкциониранe", подчерта заместник-министърът. Тя допълни, че се очаква това да повиши конкурентността и ще помогне да се откроят представителите на бранша, които влагат огромни инвестиции и усилия.
Ирена Георгиева съобщи, че в момента тече процес на сертифициране на специализираните центрове. След приключване на процедурите, одобрените обекти ще бъдат включени в Националния туристически регистър. Така всеки потребител ще може да провери онлайн дали хотелът или центърът, който иска да посети, отговаря на изискванията и може да се нарича СПА.
Ирена Георгиева поздрави присъстващите и със Световния ден на туризма - 27 септември, който преминава под надслова за насърчаване на универсалната достъпност "Туризъм за всички".
В работата на конгреса участваха също зам.-министърът на околната среда и водите Атанаска Николова, кметът на Община Варна Иван Портних, зам.-областният управител на Варна Дияна Агностева, председателят на БСБСПА Стефан Шарлопов, президентът на Европейската СПА асоциация ТиериДюбоа и други негови колеги, кметове, представители на над 25 балнео- и СПА дестинации от страната и др. |