© Impact Press Group | | 90% от студентите, които заминават да учат по "Еразъм", имат проблеми с признаването на изучаваните от тях предмети в чужбина от страна българските преподаватели. Това стана ясно на националната конференция, посветена на програмата по студентска мобилност. Курсисти записвали да учат в чужбина същите предмети, каквито включвала и програмата им в нашите университети. Щом се завръщат обаче, се оказва, че макар наименованието на дисциплината да е същата, преподаваното не съвпадало с българската система и така те трябва да повтарят семестри и да влачат изпити. Системата на признаване на изпитите също създава проблеми. В едни университети това било работа на преподаватели, в други - на сформирана специална комисия, а в трети решението вземали факултетните координатори на програмата.
Преподавателите и ангажираните с програмата от отделните университети трябва да започнат да проучват подробно какво точно се учи в предметите в чужбина и да предупреждават студентите предварително кои оценки ще им се признаят и кои не. Такава препоръка дадоха от Агенцията по човешки ресурси.
90% от студентите у нас търсят информация за програмата "Еразъм" в интернет, а вузовете раздават листовки и организират срещи, които никой не посещава, съобщи Лилия Букулийска, координатор на Международната организация по проблемите на "Еразъм". За да имат студентите интерес към програмата още от първи курс, факултетните координатори на вузовете у нас предложиха да се създаде сайт с цялата необходима информация по "Еразъм".
Източник: в. "Монитор" |