© | | Симеон Дянков | Това предвижда новият модел за заплащане на държавната администрация, който подготвя правителството. Бонусите ще се дават само за постигнати резултати, тъй като от сегашната практика се облагодетелстват служители за сметка на бизнеса. Въвеждането на модела ще започне от началото на 2011 г. Целта е да се привличат и задържат на държавна служба висококвалифицирани и образовани хора, които ще получават и повече пари. Мярката е част от административната реформа, за която отговаря вицепремиерът Симеон Дянков. Моделът на възнаграждението ще се състои от постоянна и променлива част (бонуси) в съотношение 75% към 25%. Определянето на постоянната заплата ще се извършва след оценка на длъжностите, при която ще се отчитат функциите и отговорностите, необходимите специални знания и умения, включително тези, които съответстват на образователната степен и специалност.
Бонусите за постигнат резултат ще се планират в бюджетите на институциите. Сега липсва единен подход за определяне на ДМС, което се разпределя по непрозрачен и субективен начин, казаха от финансовото министерство. Премиите не са обвързани с индивидуалния принос на служителите, добавиха оттам.
Реформата предвижда текущи бонуси, които ще бъдат обвързани с оценка как работят администрациите като цяло, структурните звена в тях и отделните служители. Освен текущи бонуси новият модел въвежда целеви бонуси, чийто размер ще бъде обвързан с приноса на служителите по изпълнението на конкретни задачи и проекти. Общият ред и условията за получаване на бонусите ще се регламентират с единен нормативен акт. Според експертите от финансовото ведомство това ще доведе до прозрачност при допълнителното материално стимулиране.
Източник: Труд |