© Blagoevgrad24.bg | И ГЕРБ, и Обединени патриоти са направили компромиси при преговорите за бъдещия кабинет. Това заяви зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов."Никога не е имало очаквания да подписваме отделни споразумения с различните партии в "Обединени патриоти", разглеждали сме ги като единен субект. Споразумението ни ще бъде подписано до десетина дни и в него ще има критериите и начина, по който се вземат управленски решения и се носи политическата отговорност", обяви Цветанов пред bTV.
По думите му ГЕРБ не са се отклонили от това, което са обещавали по време на предизборната кампания, и всичко обещано ще остане - включително засиленото присъствие по границата, както и държавната помощ за семействата, които имат репродуктивни проблеми.
"Мога да успокоя г-жа Нинова, че ще има повече военни на границата. Това е поет ангажимент и няма никакво противоречие с Обединени патриоти. Назначаването на новите полицейски служители е част от формулировката ни. Мога да кажа, че и семействата с репродуктивни проблеми и нужда от инвитро ще бъдат обезпечени финансово", поясни Цветанов.
"Г-жа Нинова предлагаше промяна, но явно искаха да направят подмяна. Виждам, че тя е доста изнервена. Отказът й да стане председател на парламента, означава, че БСП ще бъде една доста остра опозиция", добави той и уточни, че през 2021 г. ще бъде представен голям отчет за свършеното.
Той разкри, че ГЕРБ ще има първо заседание на 18 април, а на следващия ден ще бъде обявена кандидатурата на партията за председател на парламента. Цветанов посочи, че председателят ще е от ГЕРБ, но отрече самият той да е възможен кандидат.
На въпроса обаче дали би бил министър в новия кабинет, отговори, че в коалиционното споразумение ще има нова много ясна формула за вземането на решения в коалицията и начина на носене на политическа отговорност.
По думите му на разговорите с Обединените патриоти до момента се е говорело за визия, а не за конкретни министерски постове.
Красимир Каракачанов обаче например имал потенциал да се справи с Министерството на отбраната, ако бъде номиниран, когато му дойде времето. "Няма никакви желания от никого досега", каза Цветанов, попитан дали Волен Сидеров ще бъде министър.
Относно въпросът за уседналостта и правото на глас, Цветанов заяви, че ще се противопостави на това, което президентът иска да наложи, а за мажоритарния вот заяви, че ГЕРБ не е на едно мнение с Патриотите и ще се търсят "плавни" мнозинства.
15% от населението - т.е. всеки седми човек у нас, е с ТЕЛК (т.е. решение на Териториалната експертна лекарска комисия (ТЕЛK) за признаване на неработоспособност и вървящото с него обезщетение), което е нереалистично, заяви зам.-председателят на ГЕРБ.
"За индексация на пенсиите за 2018 г. и всяка следваща финансова година ще са необходими около 300 млн. лв. Това, което сме заложили, е именно ревизия на т.нар. ТЕЛК-ове.
От тези 1,7 млрд. лв., които отиват за ТЕЛК-ове, можем да търсим резерв от 500 - 600 млн. лв., които да бъдат достатъчни за индексиране на пенсиите", коментира Цветанов.
"През 1990 г. при 9 млн. население сме имали 143 хил. души с решение на ТЕЛК, което тогава е 1,6% от цялото население на България. В момента хората с решения на ТЕЛК са 988 хил., което означава 15 % от населението на страната. Средната стойност за ЕС е 0,8 - 1,5%. Точно затова сме предвидили преминаването на ТЕЛК-овете към Националния осигурителен институт - за да може НОИ да регулира и контролира този финансов поток.
Търсим резерв, с който може да индексираме пенсиите, защото знаем, че сегашното решение е несправедливо спрямо пенсионерите, които вземат над 200 лв.", посочи Цветанов. |