Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Доц. Георги Димов: С 24 май България всяка година напомня за своята водеща просветителска роля в Европа
Автор: Самуил Иванов 14:24 / 24.05.2024Коментари (0)1309
©
С 24 май България всяка година напомня и подчертава своята водеща просветителска и историческа роля в света на православието и Европейското средновековие, тоест, раждането на Европа такава, каквато я познаваме днес. Това каза историкът и университетски преподавател доц. Георги Димов пред "Фокус" по повод 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий и на българската азбука, просвета и култура.

"Делото на Светите братя Свети Свети Кирил и Методий е едно свято дело. Не случайно те са и обявени за покровители на Европа, а ние, българите, през Средновековието, през Златния век, по време на Преславската култура доразвиваме тяхното дело“, категоричен е историкът.

По думите му страната ни има специална роля в славянския свят, която трябва да бъде съхранена: "Това е една наднационална роля, която трябва да пазим и почитаме".

Доц. Димов обясни, че в исторически план страната ни не само запазва, разпространява и популяризира кирилицата, но и същевременно доразвива делото на Кирил и Методий, за да може днес целият славянски свят да се ползва от него.

"България като държава, която създава, разпространява, популяризира кирилицата има водещо място на изток и на запад - тя създава един свещен език, който разпространява Божието дело на изток, но от друга страна тя доразвива делото на Светите братя и тук много често има едно неразбиране между сблъсъка между глаголицата и кирилицата.

Тя доразвива делото на Светите братя и тук много често има едно неразбиране между сблъсъка между глаголицата и кирилицата. И ако трябва да разглеждаме исторически въпросът, ние трябва да подчертаем, че кирилицата, която е дело на Преславската книжовна школа, на Владетелския двор, всъщност е голямо постижение на българската култура през Средновековието в Първата българска държава. Глаголицата е делото, което двамата братя, между другото, разпространяват със своята мисионерска мисия", обясни той.

"Аз не случайно казах наднационално дело, защото в тази епоха нямаме нации, това е едно велико дело, което в Централна и в Източна Европа оставя огромни, дълбоки корени", категоричен е историкът.

По повод дебата за ролята на 24 май в нашето общество, той каза: "Това трябва да е най-важният български празник, който говори за нашата културна роля в световната история".

Доц. Димов се обърна към българското граждани във връзка с празника с призив да съхраняват своята култура и да помнят своята история.

"Нека и ние днес разберем, че нашата култура, средновековна, духовна култура през тези векове, особено през Х век е много по-ценна от златото, диамантите и всички ценности на този свят. Това е нещо, което е нетленно, непреходно, ние трябва да го пазим".

Целият разговор може да чуете утре от 10 до 12 часа в предването "Нюзрум" на радио "Фокус". 

Още по темата: общо новини по темата: 138
30.05.2024 »
29.05.2024 »
26.05.2024 »
25.05.2024 »
24.05.2024 »
24.05.2024 »
предишна страница [ 1/23 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
Мигрантски натиск към България
Протестиращи нападнаха директора на Народния театър
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Катастрофи в България
Строежът на АМ "Хемус"
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: