© Impact Press Group | | "Лекари масово отказват да извършват съдебномедицински експертизи при разследване смъртен случай или увреждане по обвинение в лекарска грешка заради страх от гилдията. Това е основната причина дела и досъдебни производства да се бавят не само с месеци, но и с години", съобщи председателят на Националната пациентска организация д-р Станимир Хасърджиев. По думите му от криворазбрана колегиалност лекарите отказват да съдействат на досъдебното производство като експерт медици. В същото време в организацията не минава ден, без да постъпи сигнал за лекарска грешка. "Системата е такава, че прокуратурата няма правомощия да задължи никой лекар да извърши експертизата, коментира д-р Хасърджиев. За пример на забавена съдебномедицинска експертиза заради отказ на доктори да я направят той посочи случаят с 52-годишен мъж от Горна Оряховица, който издъхна преди броени месеци в болницата там, след като влезе за опериране от камъни в жлъчката. Болният на практика умира не от усложнения в резултат на заболяването, а от перитонит, който получил в лечебното заведение. Докторите обаче в продължение на близо две седмици недоумявали какво точно се случва с болния. Докато докторите установят точната диагноза, мъжът издъхнал.
Като фрапиращ пример за забавено съдебно производство заради липса на експерти от Националната пациентска организация посочиха и случаят с 13-годишно момиченце, което издъхна в болницата по лицево-челюстна хирургия в София. На 7 март 2001 г. детето постъпва за планова операция за отстраняване на вродена аномалия на челюстта. То умира на операционната маса минути след като му е сложена упойката. Аутопсията показва, че момичето е получило белодробна недостатъчност и е изпаднало в кома. Делото се води едва от 2004 година, след като все пак се намират лекари, които да направят съдебномедицинската експертиза.
Близо две години се търсят лекари за съдебномедицинска експертиза и по делото на починалата на 4 април 2009 г. родилка Запряна Коледарова в частна акушеро-гинекологична болница в столицата.
Източник: в. "Монитор" |