© | | На срещата при премиера не се стигна до споразумение в спорния текст за промяната на предназначението в Закона за горите. Природолюбителите са предложили нов, алтернативен вариант, срещу който е организацията "Природата за хората и регионите", която защитава бизнес проектите, съобщи БНР. Страните не намериха общ език по точката, която позволява строежа на ски съоръжения без промяна на предназначението на горските площи и която беше причина за ветото на президента върху Закона за горите.
В понеделник се водиха преговори между правителството и екоорганизациите за промени във върнатия от президента Закон за горите. Основният спор е върху текста, позволяващ застрояване на горски терени без смяна на предназначението. Протестиращите граждани са представлявали Тома Белев и Александър Дунчев, от страна на "Природата за хората и регионите" е присъствал Филип Цанов, от страна на правна асоциация - адвокат Иван Тодоров. Според коалиция "За да остане природа в България" текстът е "лобистки акт", обслужващ икономически интереси на конкретни хора във вреда на околната среда.
Не така мисли организацията "Природата за хората и регионите", която участва в неделната блокада на път Е-79 в подкрепа на новия Закон за горите. Тя подкрепя премахването на бюрократичните пречки за развитието на туризма, включително и промяна на плановете за управление на природните паркове. "На днешната среща премиерът заяви, че Законът за горите няма да бъде гледан в Народното събрание, докато не се постигне пълен консенсус между спорещите страни" - обяви Филип Цанов от организацията "Природата за хората и регионите".
Следващата трета среща е днес в Министерството на земеделието и храните. |