© | | Съществуват рискове за газопреносната ни система, въпреки че властите в България са взели превантивни мерки. Това прогнозира пред "Фокус" енергийният експерт проф. Атанас Тасев във връзка със спирането на газовите доставки от Русия за Украйна и последиците за страната ни. Според него е твърде възможно в България да се повтори ситуацията от 2009, но с основната разлика, че тогава в Украйна нямаше военни действия. Проф. Тасев бе категоричен, че страната ни не може да направи нищо в тази ситуация, освен да се подготви за ограничено газопотребление, като деблокира държавния резерв на алтернативни горива.
"Официалните институции реагираха доста бързо и дадоха точната информация. Въпросът е как тя се интерпретира", коментира проф. Тасев. По думите му, резервите в Чирен биха стигнали за стотина дни при средна норма на газопотребление около 3.5 до 4 милиона кубически метра на дневна база.
"Естествено, че ще имаме много сериозни проблеми, защото това, което имаме като резерв в газохранилище Чирен, по официални данни евентуално ще стигне за стотина дни и то при средна норма на газопотребление около 3.5 до 4 милиона кубически метра на дневна база, а реално ние през зимата, сега е по-топло, сме между 8 и 10, но в по-тежка ситуация са 10-12 милиона, което означава, че се формира един огромен дефицит, който не може да бъде попълнен с алтернативните горива, така че опасността реално съществува, защото в момента виждам едно дежавю", каза още експертът.
Според него Украйна има нужда от газовите доставки на Русия, защото в противен случай би опряла до натрупания резерв в хранилищата, който обаче не е украински. Ако се стигне до това, Русия окончателно ще прекрати газовите си доставки за Украйна, обясни проф. Атанас Тасев. |