Постепенно въвеждане на електронен болничен лист започва Националният осигурителен институт (НОИ). Това съобщи шефката му Христина Митрева по повод мерките за източването на института чрез фалшиви болнични. Освен, че ще ограничи възможностите за злоупотреби, електронният болничен лист щял да облекчи и "ръчния" труд на джипитата и лекарите в болниците.
"Подготвяме нов вид болничен лист, който да може да се подлага на електронно сканиране, защото сега една голяма част от реквизитите се въвеждат ръчно от НОИ. Ние искаме след време да въведем електронен болничен лист, който директно да ни идва от джипито или от болничното заведение и да се обработва много по-бързо", обясни Митрева пред БНР вчера. Според нея електронният лист ще бъде въведен заедно със здравната карта до една година, а сега се започва с електронното сканиране на болничните. Във формулярите ще се вписват и някои допълнителни данни, което нямало да затрудни съответното джипи и здравното заведение, но щял да се засили контролът върху издаването на болничните.
"Контролът ще се прави още при въвеждането, защото ще има валидации, които в момента ще дадат отговор дали диагнозата отговаря, дали не е сгрешено ЕГН-то, работодателя", обясни Митрева.
Когато заработи електронният формуляр, той ще постъпва директно в НОИ и ще се съкрати срокът на изплащането му, като се повиши сигурността, че е действителен. С тази мярка нарушенията в издаването на болнични ще се свият с 15-20%, прогнозира шефката на осигурителния институт.
От следващия месец ще се въведе и исканият от работодателските организации регистър на болничните листове, в който ще фигурират издадените болнични, работникът и работодателят. В същото време ще тръгне и втори регистър, който няма да е само от компетентността на НОИ. Той е за лекарите и за здравните заведения, от които се издават най-много болнични листове, т.е. над средния брой за определен регион, защото ние следим и заболеваемостта, разясни Митрева.
"Ние следим нивото на заболеваемост, нивото на заетост, нивото на доходите, защото всичко това се отразява, когато се използва някакъв механизъм, за да правиш злоупотреби или нарушения. Така че ние искаме да видим причината - дали е по-високото ниво на безработица, по-ниските доходи, по-високата заболеваемост. Много фрапантни са случаите, където няма висока заболеваемост, а има много голям брой болнични листове или такива с определена диагноза, която не е характерна за региона", аргументира стартирането на втория регистър Митрева.
Източник: в. "Монитор" |