Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Ето кои работодатели смятат да увеличат възнагражденията на служителите си през 2022 година
Автор: Екип Blagoevgrad24.bg 16:37 / 19.01.2022Коментари (1)308
© БГНЕС
34% от компаниите у нас планират увеличения във възнагражденията си с до 10%, а 30% с до 5% през 2022 година. Това се казва в анализа на последното проучване на ManpowerGroup България "Заплати и допълнителни придобивки - тенденции" .

Близо 50% от анкетираните компании са с представителства предимно в София като всички компании посочват поне един офис, склад или представителство и в по-малък или друг град.

Близо 60% от анкетираните компании планират промените да засегнат всички техни служители, а само 7% планират да бъдат засегнати не повече от 20% от служителите им. Тенденцията е масово служителите да бъдат засегнати от положителни промени във възнагражденията през първата половина на 2022 г.

Близо 40% от анкетираните работодатели планират увеличение на допълнителните придобивки. Едва 3% смятат да намалят вече съществуващите допълнителни стимули, към основното възнаграждение. Повече от половината организации (58%) не планират съществени промени в това направление.

Според проучването на ManpowerGroup България за текучество на персонал през ноември 2021 г. пазарът на труда изпитва "глад" за кадри в сектори "Производство", "Автомобилна индустрия" и "Търговия". В тези сектори има и най-голямо доброволно текучество към края на миналата година. В тази връзка 69% от компаниите, които планират повишение във възнагражденията и социалните придобики и бонуси, ще предприемат тази стъпка, водени по-скоро от целта да задържат текущите си хора. Около 23% ще предприемат стъпка за положително преразглеждане с цел привличане на нови кадри.

В сектора на производството компаниите заявяват намерението за задържане на текущите служители - близо 80% посочват основна причина за положителни промени именно тази. Увеличения в близо 50% от компаниите ще бъдат с до 10%, а 40% от компаниите планират и увеличение на социалните придобивки в сектора.

В 63% от компаниите в сектор "Производство" до половината служители ще бъдат засегнати от промените, а 30% от всички компании планират промените да засегнат и почти всички техни хора - до 80% от екипите им. Притесненията на компаниите от сектора са дали ще могат да си позволят изпълнение на споделените планове, предвид покачващите се цени на комунални и други разходи.

9% от анкетираните организации в сектор "Автомобилна индустрия" посочват, че планират промени и в насока намаляване на възнагражденията за първата половина на 2022 г. с до 10%

80% от компаниите потвърждават обаче, че ще увеличат допълнителните придобивки и бонуси за наетите в сектора. Възможно е в определени организации намалянето на основните месечни възнаграждения да бъде свързано и с повишаване на допълнителните финансови и нефинансови стимули.

Търговия

Половината от анкетираните от този сектор планират промените да засегнат до 50% от служителите в компаниите им. Повечето, включили се в проучването, компании работят на територията на столицата, а 16% имат представителства в цялата страна. Прогнозите за допълнителните придобивки и бонуси в сектора са категорични - 77% от компаниите не планират съществени промени в това перо.

ИТ

Малко над половината работодатели ит този сектор не планират значителни промени при допълнителните придобивки и бонуси, а другите 46% планират повишения.

Очакванията по отношение на фиксираните месечни заплати в сектора са отново те да бъдат повишавани. Едва 17% не планират промени, докато близо 40% ще увеличат възнагражденията с до 10%.

Тук фокусът е преди всичко върху задържане на кадри - две трети от респондентите посочват, че ще увеличават възнаграждения именно затова. Планираните промени се очаква да се отнасят по-скоро до всички или повечето заети в съответните компании.

Фармация

В един от най-турбулентните сектори през последните две години планираните промени потвърждават общите тенденции. Увеличения във възнагражденията ще има с до 5%, но при близо 25% от компаниите няма да има и съществени промени. 13% от включилите се в анкетата сочат високи увеличения на основните месечни възнаграждения - в размер между 16 и 20%

Повлияни от промените ще бъдат повечето служители в сектора, а за всяка четвърта компания причината за това ще бъде привличането на нови кадри.

В секторите "Наука и образование" и "Туризъм и хотелиерство" също се планират увеличения във възнагражденията си с до 5%. Сектор "Телекомуникации" вероятно няма да предложи увеличаване на възнагражденията и ще се задържат в подобни диапазони на миналогодишните, но социалните придобивки ще бъдат увеличени. Представителите от сектор "Наука и образование" са категорични, че основните промени ще бъдат насочени към привличане на нови кадри и таланти.






Зареждане! Моля, изчакайте ...
Aнонимен
на 20.01.2022 г.
0
 
 
Бла, бла, бла...празни приказки ра дрънйа на тенекия от сирене !
Коментарите са на публикуващите ги. Blagoevgrad24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.
ИЗПРАТИ НОВИНА
« Ноември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Бюджет 2025
Хороскоп за деня
51-ото Народно събрание
Зима 2024/2025 г.
Автомобил се вряза в метростанция до столичен мол, има загинали
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Благоевградчани във facebook
RSS за новините
Статистика: