Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Финансист: Суровините са изключително разнообразни, а от там идват и спецификите при търговията с тях
Автор: Живко Кръстев 12:24 / 01.11.2023Коментари (0)332
© Фокус
Суровините не са непременно добра инвестиция. Те обаче са неразривно свързани с икономическия живот на всяка една държава, а от там – и с финансовите й пазари. Това каза финансистът от "Аларик Секюритис“ Иван Такев в предаването "Човекът на фокус“ на Радио "Фокус“. 

Суровините са изключително разнообразни, а от там идват и спецификите при търговията с тях, отбеляза експертът.  

"Наложило се е мнение, че по време на висока инфлация цените на суровините растат и производителите успяват сравнително лесно да прехвърлят разходите, които те са направили в производството си, към по-нататъшните потребители. Това се усеща от окончателните консуматори на всички животински и земеделски стоки“, обясни финансистът.  

Той даде пример със зърнената продукция на Украйна, от която в голяма степен зависи не само Западна Европа, но и Африка. "Доколко Украйна беше в състояние да събере реколтата и да я изнесе имаше огромно влияние върху цената на пшеницата през миналата, а и през тази година. Войната в Украйна прекъсна за определен момент веригите на доставка на пшеница“, обясни Такев.  

Рискът от задържането на високи лихвени проценти дълго време и изпадането на глобалната икономика в рецесия от своя страна води до свиване на търсенето на всякакви видове суровини и стоки. "По време на рецесия не се препоръчва инвестирането в суровини, тъй като икономиките на практика имат по-малка нужда от тези суровини и поради липсата на търсене цените им ще им спаднат. Когато икономиките са в подем, при равни други условия това би трябвало да се отрази положително и върху представянето на всякакви видове суровини и стоки. Миксът от факторите е доста сложен. Геополитическите конфликти също имат значение, както нееднократно видяхме през последните месеци, въпреки че те имат по-скоро еднократен, доста рязък ефект“, отбеляза финансистът.  

Поради тази причина пазарът на суровини не е за всеки, допълни Иван Такев. Има голямо значение по какъв начин се инвестира в суровини. 

Златото се възприема като сигурно убежище в условията на криза. В последно време обаче това не е така. "Златото отбеляза ръст над 2000 долара преди няколко месеца, но в момента се търгува под 2000. Няма кой знае колко печелившо представяне през последните две години. Същото важи и за останалите благородни метали“, обясни Иван Такев.  

Пазарът на петрол се осъществява основно през фючърси. Размерът на контракта е доста голям, което не позволява достъп на малките инвеститори до него. Поради волатилността на петрола това може да доведе до много големи загуби в много кратко време, предупреди експертът. 

Повечето суровини се търгуват по начин, който е много подобен на финансовите активи. "Част от деривативните инструменти върху суровини са финансови инструменти. Една голяма част от суровините пък се търгуват основно с фючърси. По-голямата част от петрола например се търгува на фючърс, не на спот пазара“, обясни Иван Такев.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Рокади в ДПС
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Задържаха шестима началници на полицията в Петрич и Сандански
Зима 2024/2025 г.
50-ото Народно събрание
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: