© Blagoevgrad24.bg | | След разкритията за наличие на соя в колбасите със сертификат "Стара планина" възниква въпроса изследвана ли е самата суровина. Според експерти от организацията "България свободна от ГМО" няма гаранции, че соята, не е генно модифицирана. Нещо повече от единствената лаборатория към РИОКОЗ увериха, че не са правили анализ на съставката в колбасите. Според експертите в етикетите трябва да бъде записано цялото съдържание на продукта, който слагаме на масата. Дори и ако царевицата, или в случая соята е ГМО, това също трябва да бъде обозначено.
Експертите съветват - ако имате някакви съмнения или не разбирате какво пише на етикета на храната, която купувате задължително сигнализирайте органите на РИОКОЗ. Тяхна е отговорността след това да направят проверка.
Всеизвестен факт е, че соята е най- разпространения генно - модифициран продукт. Освен това участва в почти всички храни. Експертите предупреждават, че навсякъде, където се влага соев лецитин, изолат или концентрат например, може да има следи от ГМО. Причината е, че соята се внася най- вече от Америка, Бразилия и Аржентина, където тя е основно генно-модифицирана. При опита ни да разберем какво количество соя внасяме и откъде, се оказа, че в нито една институция не се води такава статистика.
В България се отглеждат едва 10 хиляди декара соя, която според експертите е чиста от ГМО. Средните добиви обаче са прекалено ниски, за да покрият нуждите на пазара.
Дали соята е чиста или не се изследва в единствената лаборатория у нас към РИОКОЗ.Опитите там показват, че най- често ГМО се открива във вафлите и колбасите.
Ако все пак държите да се убедите дали това, което купувате съдържа ГМО, можете да изследвате всеки продукт в лабораторията на РИОКОЗ, но срещу сумата от 125 лева. Резултатите стават готови след 3-4 дни.
Източник: novatv |