© Blagoevgrad24.bg | | Автоинструкторите и гинеколозите у нас ще бъдат следващите мишени на Националната агенция по приходите. На годишния отчет на финансовата институция вчера стана ясно, че двете гилдии са сред най-честите фискални далавераджии. Проверките на НАП са показали, че 88% от автоинструкторите укриват част от оборота си. "За съжаление мерките, които предприехме в този сектор, не дадоха задоволителни резултати", коментира Николай Петков, директор на дирекция "Управление на риска" към НАП. 65% от целия оборот на автоинструкторите се укриват, което ги вкарва в рисковите групи, с които ще се занимаем, заканиха се още данъчните.
Друга рискова група се оказват лекарите. Статистиката сочи, че 37% от акушер-гинеколозите крият доходи. При тях обаче е много по-трудно да се установят нарушенията. Петков даде пример, че един болен човек или жена, която се нуждае от гинекологичен преглед, няма да отиде при лекар, който ще й даде касова бележка, а ще предпочете медицинско лице, което е по-квалифицирано.
Петков представи подробна презентация за проблемните сектори. Такива са ресторантьорите и питейните заведения, които укриват обороти, като най-много проблеми от НАП регистрират в морските и зимните курорти.
Освен това той посочи, че строителството винаги се е смятало за рисков отрасъл, но след като от НАП са се срещнали с Асоциацията на строителите в България, повече лица и фирми от бранша са се разплатили с приходната агенция. Преди намесата на НАП средната щета за тримесечие се равнява на около 10 милиона лева.
"Гордеем се, че мерките, които взехме, дадоха незабавен ефект", посочи Николай Петков. Той посочи, че данъчните са се срещнали и с много известни музиканти. Още през 2009 година са започнали проверките в този бизнес.
Някои изпълнители се опитват да укриват ДДС, като сключват договори с музикалните компании. Мерките на НАП обаче са дали резултат и събираемостта се е повишила. Собственици на скъпи имоти не декларират в пълен размер доходите си от наем, коментира още Николай Петков. Той уточни, че са направени проверки и ревизии и вече има съществена промяна в поведението на собствениците.
Екшън план, който да предотвратява ДДС измамите у нас, са започнали да изготвят МВР, НАП и финансовото министерство. Шефът на данъчните Красимир Стефанов обяви, че вече се работи усилено по решаването на този проблем.
Екшън планът ще включва законодателни промени и мерки за борба с фискалните измами, които годишно ощетяват хазната с над 1 млрд. лева. Трите структури вече са започнали разговори по темата и в първите седмици на януари ще бъдат представени предвидените мерки.
"През новата година се предвижда по-голяма концентрация на усилията в борбата с ДДС измамите, включително чрез законодателни промени. Има идеи как те да останат в миналото", заяви финансовият министър Симеон Дянков. Той допълни, че в момента се анализират добрите практики на други страни в тази област. Проблеми с ДДС измамите е имало преди няколко години във Великобритания, Швеция и Унгария.
От агенцията отчитат успехи и от работата на специално създаденото звено за борба с ДДС измамите в НАП. По думите на изпълнителния директор на НАП Красимир Стефанов, съвместно с МВР, ДАНС и прокуратурата, тези служители на агенцията са предотвратили изтичането на ДДС от хазната в размер на над 1 млрд. и 200 милиона лева незаконни доходи. Данъчните са събрали 2 милиарда и 200 милиона лева разсрочени вземания от данъци и осигуровки.
Данъчната агенция е събрала приходите, планирани за тази година, обяви Стефанов. Най-малко 50 милиона лева са влезли в държавния бюджет като резултат от поредицата акции на данъчните власти, предотвратено е източването на около милиард и половина чрез данъчни измами.
"Това беше годината на най-мащабните структурни реформи и годината на дисциплиниране на българското общество в посока плащане на данъци и осигуровки. Най-важното, което направихме към днешна дата, със сигурност мога да кажа, че планираните 11 милиарда и 931 милиона лева Националната агенция за приходи (НАП) вече ги е събрала. Отделно от това може би НАП беше "шампион" администрация по повод борба с корупцията. Имаме вече над 70 души уволнени в съмнение за злоупотреби и участие в схеми за източване на ДДС. Нещо повече, имаме вече и три ефективни присъди на наши служители по повод на наши си вътрешни разследвания", каза Красимир Стефанов.
Източник: в. "Монитор" |