© Blagoevgrad24.bg | | За опасност от нови наводнения в края на февруари и началото на март предупреждават хидролозите от Националния институт по метеорология и хидрология. През този период се очаква затопляне на времето и обилно снеготопене, особено в Южна България. Най-критични са районите на Хасково, Харманли, Гълъбово, Свиленград и Кърджали, където има най - много сняг.
През март се очаква и много рязко покачване нивото на река Дунав, така че хората трябва да са готови за наводнения и в тази част на страната.
Доколко бързо ще бъде снеготопенето, специалистите не се наемат да прогнозират. Това ще зависи колко топло ще стане времето и дали заедно с топлите нахлувания ще има и валежи от дъжд, което е най - лошият вариант.
Прогнозите са , че снежната покривка в районите с надморска височина до 800 метра ще се стопи към средата на март.
Ето мнението на специалистите, какво спешно трябва да се направи, за да се избегнат очакваните наводнения.
Иван Греченлиев - Българската асоциация по мелиорации: - Дунав акумулира много води от цяла Европа. Опасно е, затова още от сега трябва да се проверят дигите по Дунав.
БНТ: -Наистина ли малките язовири са бомба?
Иван Греченлиев - Българската асоциация по мелиорации: - Да, като за тях не са се грижили от 20 години. За скъжаление всичко зависи от природата - там е капсул детонатора.
Снежана Балабанова - хидролог: - Най-многоводни са реките, вливащи се в Марица и Арда. Вече спадат, но все още нивата са много високи.
Доц. Добри Димитров - зам.-директор на НИМХ: - Времето е най-променливо в Южна България. Затова там са най-рисковите реки - Тунджа, Арда. Това е.
Източник: БНТ |