Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Икономисти: Бюджетът на НЗОК изглежда като една досадна подробност за близо 10 милиарда лева
Автор: Десислава Томева 10:33 / 22.02.2025Коментари (0)579
На фона на подготовката на държавния бюджет за 2025 година и заявените усилия за приемане на еврото, проектът на бюджет на Националната здравноосигурителна каса изглежда като една досадна подробност за близо 10 милиарда лева. Това се казва в седмичния бюлетин на икономистите от ИПИ.

Предложеният от правителството бюджет на касата не се отличава по никакъв начин от този на служебното, който вече подробно коментирахме тук, така че няма да повтаряме препоръките. Заслужава си обаче само да припомним, че здравеопазването е услуга, която абсолютно всеки гражданин ползва в живота си и то нееднократно, и качеството на здравните услуги има преки последици върху живота и благополучието на всеки от нас. От тази гледна точка и отделеният ресурс – както общият размер, но така също и начинът на харчене и постигнатите ефекти – са от дълбок интерес за данъкоплатците.

На този фон публикуваното кратко резюме през последната седмица на анализ на здравната каса за ефектите от повишената реимбурсация на лекарствените продукти за сърдечносъдови заболявания[1] следва да се адмирира. Изследването показва, че с относително малко ресурс в размер на около 30 млн. лв. се очаква допълнително да се лекуват 29 хиляди пациента, подобрена преживяемост средно на един пациент от 5,25 години и икономически принос от над 2,6 млрд. лева за икономиката.

Ще припомним, че по данни на Евростат България е на първо място в ЕС по загубени години живот[2] вследствие преждевременна и предотвратима смъртност с над 8205 години загубен живот /виж галарията/. Следват ни Латвия, Румъния и Литва – все държави със сходно на нашето икономическо и социално развитие.

Оценката на ефекта от предприемането на конкретна политика с ясни и измерими индикатори е важна стъпка в посока избор на политики, основани на доказателства. Какво още може да се направи в здравеопазването в тази посока?

Оценка на превенцията и всички профилактични мерки и програми, които могат да доведат до допълнително ограничаване на преждевременната смърт. Тук се включват мерки и дейности, свързани с контрол върху заболявания, от които българите страдат в по-голяма степен[3] и които водят до тежки последици за личното здраве и за системата – както здравната, така и социалната.

Бюджетът на НЗОК е ориентиран в по-голяма степен към болничната помощ, но дали това е най-ефективното по отношение на ограничаването на заболеваемостта и подобряване на качеството на живот? В статистиката виждаме държави, които постигат по-висок ефект върху продължителността на живота и по-ниска преждевременна смъртност с по-нисък дял на разходи за болници и по-добре организирани системи, така че да посрещнат нуждите на своите пациенти. Стандартите за качеството на болниците и болничните услуги са важни, за да се гарантира, че болничната помощ изпълнява своите цели. Тези стандарти трябва да бъдат проследявани активно и без пречки.

Предприемане на конкретни мерки, свързани с подобряване на качеството на услуги и достъпа до тях – осигуряване на достъп до лекарства чрез олекотяване на регулациите върху аптеките е такъв пример, както и повишаване на заплащането на медицинските сестри за преодоляване на структурния недостиг в ситемата. Те са лесно измерими като резултат и имат ясен ефект върху качеството на услугите и здравния статус.

В заключение ще отбележим, че всяка загубена година живот е най-тежкото следствие от действия или бездействия на хора и институции. Ефектът е измерим, огромен и невъзстановим. 

Пояснения:

[1] https://www.nhif.bg/bg/news/747

[2] Индикаторът "потенциално изгубени години живот“ оценява годините до смъртта на всеки човек преди 70 годишна възраст.

[3] Сърдечносъдовите заболявания са само една част от по-високата заболеваемост у нас, друга са мозъчно-съдовите и раковите заболявания.

Още по темата: общо новини по темата: 489
24.02.2025 »
24.02.2025 »
24.02.2025 »
24.02.2025 »
24.02.2025 »
24.02.2025 »
предишна страница [ 1/82 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
България в еврозоната
Войната в Украйна
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
България и Войната в Украйна
Зима 2024/2025 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: