Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Има съмнения, свързани с щамa H5N1  
Автор: Екип Blagoevgrad24.bg 14:14 / 01.06.2024Коментари (0)998
©
Щамът H5N1 на птичия грип съществува от 1996 г., но досега е бил ограничен в голяма степен само сред животните.

Сега обаче вирусът е прескочил и към добитък в Америка и според някои мнения се приближаваме към инфекция, предавана от човек на човек. Ако това се случи, ще има много сериозни последствия, съобщава BBC.

H5N1 първо се е появил сред гъски, продавани на пазарите за живи животни в Китай. Оттогава насам са засичани многократно огнища по целия свят, при които са инфектирани домашни и диви птици. Но откакто ковид се появи, H5N1 започна да се разпространява много бързо, унищожавайки милиони пернати, засягайки също популациите на тюлени и морски лъвове. Вирусът се появи и във ферма за норки в Испания, засегна и полярните мечки в Арктика.

Въпросът, който си задаваме, е какво следва. Само преди няколко седмици се получи и отговорът. През март фермери от Тексас и Канзас започнаха да алармират, че са забелязали намаляване на апетита на кравите и срив в производството на мляко. Тестовете излязоха положителни за H5N1. И не ставаше дума за изолирани случаи: кравите започнаха да се заразяват една друга.

От март насам щамът е потвърден в кравеферми в 9 американски щата. Учените все още проучват как вирусът се е разпространил.

Към момента се смята, че един от начините е чрез апаратурата за доене, казва д-р Кейтлин Ривърс, епидемиолог от университета "Джон Хопкинс“. Учените са открили много високо ниво на вируса в млякото. Затова се смята, че апаратурата за доене играе роля за заразяването. Разпространението на щама между щатите пък се дължи на придвижването на инфектирани крави.

Мониторингът върху движението на кравите в САЩ е на много ниско ниво спрямо това в Европа и Великобритания, където появата на заболяването луда крава доведе до масово маркиране на добитъка.

През март работник в кравеферма в Тексас започнал да проявява симптоми след директен и близък контакт с болни крави. След лечение той се възстановил напълно. Тестове на вируса показали, че той мутирал, за да се адаптира по-добре към клетките на бозайниците.

Докато обаче вирусът не започне да се разпространява от човек на човек, той ще бъде в задънена улица, казва д-р Ривърс. По думите й подобна мутация не е забелязана на друго място, така че може да е била ограничена в конкретния случай.

Ако вирусът започне да се предава между хората, това значи голям риск от пандемия. Човечеството обаче още е далеч от подобна опасност. Но вирусът напредва все по-близо до хората.

Предаването на заболявания от животни към хора се случва рядко. Според Световната здравна организация от 2003 до 2024 г. са известни 889 случая в 23 държави на заразяване на човек с щама H5N1.

В половината от известните случаи заболяването е завършило със смърт. Но понеже много от случаите не са документирани, смъртността всъщност е доста по-ниска.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
« Февруари 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
Виж още:
Актуални теми
Зима 2024/2025 г.
51-ото Народно събрание
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
В столичния кв. "Младост 1" откриха труп на жена, има следи от насилие
Риск от чума по дребните преживни животни
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: