Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Какво ни дължи работодателят при 12-часови смени и работа по празници?
Автор: Екип Blagoevgrad24.bg 14:23 / 07.10.2022Коментари (0)275
©
Често в практиката се ползва сумирано отчитане на работното време със съответните графици за работа. Графиците за работа са поименни и това е причината те да служат както за разпределение на работниците и служители в сменен или друг режим на работа, така и за документиране, справки и анализи във връзка с отчитане на работното време и заплащане на положения труд. Обяснява експертът по трудово право д-р Тодор Капитанов, създателят на www.mywork.bg.

Графикът следва да е изготвен, съобразно възможността за равномерно натоварване на работещите и съобразен с осигуряването на нормалната продължителност на работното време и недопускане, доколкото е възможно, на полагане на извънреден труд. 

При работата на смени, често е необходимо да бъде полаган нощен труд. Доплащане за работа през нощта. За положения от работника нощен труд той има право на допълнително възнаграждение за всеки отработен нощен час или за част от него. Това допълнително възнаграждение се дължи и на лицата, наети за работа само през нощта. Без значение е и дали смяната е нощна или смесена, тъй като се доплаща за всички отработени часове, попадащи в диапазона 22,00 часа - 06,00 часа.

Да не забравяме, че законът урежда правото на отделно възнаграждение за работа на официални празници. Такова заплащане се дължи за всички случаи на работа през дните на официални празници и е без значение дали дните са включени, или съответно не са включени в графика на работните смени. Гарантираният размер за час е не по-малко от 100% увеличение на заплащането, а конкретното число за фирмата отново е част от вътрешните правила за работната заплата.

Също така в закона е регламентирано и правото на доплащане за положен извънреден труд, като са определени и гарантираните минимални размери. При сумираното отчитане на работното време доплащането е с минимум 50 на сто от основната работна заплата и допълнителните трудови възнаграждения с постоянен характер. Установяването на положен извънреден труд става чрез съпоставяне на фактически отработените дневни часове за месеца с месечната норма работни часове за същия месец.

При сумирано отчитане на работното време това сравнение се извършва за целия период на сумиране след неговото приключване.

Документите, от които се извлича информация за доказване правото на допълнително заплащане, са графиците за работа на смени, които следва да бъдат поотделно за всички месеци, първичната отчетност за отработеното време, специалната книга за извънреден труд, формата за отчитане на нощния труд, както и други документи, регламентирани в правилника за вътрешния трудов ред на фирмата.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Водна криза
Хороскоп за деня
Катастрофи в България
Рокади в ДПС
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: