Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Кметът на Бургас: Хората, които се пенсионират, не трябва да бъдат губени от трудовия пазар
Автор: Екип Blagoevgrad24.bg 21:16 / 24.01.2024Коментари (0)555
© Facebook
Интервю на "Фокус" с кмета на Бургас Димитър Николов.

Ето че дойде време и за обещания разговор с Димитър Николов – кмет на Бургас, който се съгласи да отдели специално време за слушателите на Радио "Фокус“ и "Цветовете на България“, за да си поговорим за това как се правят политики през бюджет. Здравейте, г-н Николов. 


Здравейте. 

"Инвестициите в бюджета за 2024 г. на Община Бургас са ориентирани към младите хора, добрата жизнена среда и новите възможности за развитие на бизнеса. Бюджетът за настоящата година е подчинен на демографията.“ Това казахте при представянето на проектобюджета на общината за 2024 г. Днес предстои и общественото му обсъждане. Много бих искала да греша, но вие май сте единствената община в България, която обръща специално внимание на демографските проблеми и предприема стъпки в полза на тяхното решаване. Кои са акцентите обаче в демографската ви политика и къде ще съсредоточите усилията си и като конкретни стъпки и цифри от бюджета? 

Благодаря. Аз първо искам да благодаря на Радио "Фокус“ за това, че дава трибуна на темата "Демография“, защото според нас това е проблемът на нашето съвремие, конкретно за България. Мисля, че даже няма регион в страната и населено място, което да не е обхванато от темата "Демография“ и от проблема с обезболяването. И това трябва да бъде може би най-важната тема по отношение на национална, местна политика. В случая ние отговаряме за местната политика. Но наистина целият бюджет на Община Бургас е подчинен на темата "Демография“. Според нас ние не сме в демографска криза, а сме в катастрофа, и ако не вземем резки мерки и не подчиним отговорността, която имаме, в тази посока, след години ще е още по-трудно и немислимо да се справим с този проблем. 

Абсолютно сте прав, да. И все пак, какво като акценти бихте могли да посочите? Как всъщност тази загриженост за хората и демографията се превежда в конкретни мерки и цифри? 

С преки и с косвени мерки. Преките мерки, разбира се, това е плащането по отношение на програмата ин витро, индивидуалните плащания на всяко младо семейство за всяко раждане на дете, увеличения бюджет на средствата, които плащаме за успешни студенти. Ако сте студент в университет на територията на Община Бургас и се учите с не по-малък бал от 4,50 на семестър, вие получавате допълнителна стипендия от града за това, че се учите тук, и по този начин стимулираме привличането на млади хора. Строителство на нови детски градини, много по-комфортни, строителство на нови училища и материална база и спортна база към тези училища, за да можем да създаваме условия да няма проблем с търсенето на свободни места в училищата и в детските градини. Изграждането на комплексна педиатрична грижа – освен строителство на детска болница, основен ремонт и изграждане на нови педиатрични кабинети. Защото демография е и детската смъртност, демография е и лечението на труднолечимите детски болести, особено тези, които се предават и по генетичен път, с ранни консултации, с предпазване на младите семейства от генетични аномалии, за да може да се роди здраво дете, то да бъде жизнено и държавата да не се пресира как да осигури здравословен начин на живот на младите. Изграждане на подходяща инфраструктура в жилищните квартали за млади семейства. Стимулиране на младите семейства за релокиране към Бургас, особено тези, които идват и от други, съседни държави. За нас голяма възможност е създаването на условия на наши събратя от Бесарабска България, включително от Молдова, включително от Западните ни покрайнини. Въобще, много мощна целенасочена кампания по промотиране качеството на живот, привличане. Вярно е, че ние пряко върху /…/ възможности на жените не можем да влияем, но можем да стимулираме механичния прираст и привличането на млади семейства, които да създават дом и да се развиват на нашата територия. 

Да, искам да се съглася с вас, защото наистина, когато говорим за демография, става въпрос за един изключително комплексен проблем, в който се включват толкова много различни фактори, които влияят на това хората дали ще живеят някъде, колко ще живея там, въобще здраве, околна среда, инфраструктура. И много се радвам, че всъщност вие мислите за всички тези отделни елементи, които оформят картината. Като цифри горе-долу каква част от бюджета в проценти е насочена за демография? 

Мога отговорно да кажа, че целият бюджет като философия е подчинен на тази тема. И да дам пример: ние се стремим всеки лев, който се инвестира на наша територия, да има някакъв елемент. Например, ако се изгражда някаква нова сграда, общинска, в условията, в тъжните процедури, когато се избира фирма, ще има допълнителна бонус точки на компания, която назначава млад човек до 30 години, която назначава човек, който е с някакви увреждания, която привлича млади хора – въобще такива допълнителни изисквания, които в класирането ще му дават предимство. И по този начин ние ще стимулираме компаниите да бъдат отворени към тази тема, защото те ще имат пряка полза. В такъв смисъл. Включително и с даване на приоритет на средствата, които се инвестират по отношение например на създаване на условия за преквалификация на възрастни хора. За нас хората, които се пенсионират, не трябва да бъдат губени от трудовия пазар. Виждате как непрекъснато ни залива информация, че липсват служители, липсват специалисти. Качеството на живот в България, в Европейския съюз за мен дава възможност жизнеността и възможността хората да работят и след навършване на пенсионна възраст да се възползваме от това нещо и голяма част от тези хора, когато се чувстват здрави и могат да работят, защо да не се възползват? Трябва да се дават предимства. Но понякога са необходими малки курсове на преквалификация, защото човек цял живот е работил с една професия, но има възможност да работи с нещо друго, което може да го научи, и придобитите навици от старата професия да му помогнат и за новата. 

Разбира се. 

И тази консултация в това направление да кажем също да помогне. Аз много често виждам по строителните обекти хора, които карат строителни машини, валяци, машини за асфалтиране и т.н. техника, които видимо са над 60 години със сигурност. Това значи, че има капацитет, има възможност. И ние казваме това: това правим ние в Община Бургас, готови сме да споделим нашия опит, готови сме да споделим това какво сме постигнали, трудностите, по които сме минали, за да спестим трудностите на други. Ще се радваме и държавата, защото за нас държавата е най-сериозният субект, който може да… ресурсите са в държавата, те не са в местната власт. И така, гледаме да мислим позитивно, не да се оплакваме, а да работим. 

За съжаление, времето ни притиска доста, но много ми се иска да ви задам още един въпрос. Чухме за инициативата ви за първокласно образование във всички бургаски училища. Бихте ли могли да ни разкажете малко повече за идеята и какво се случва в момента на практика? 



С удоволствие. Преди малко ме питате за цифри. Сещам се за една цифра – 1 милион, от които половин милион е за раждане на дете, другите половин милион ги разделяме – половината са средствата за ин витро програма, другите 250 000 са за студентите. По отношение на "Първокласно начало“, това е една инициатива, която вече четвърта, пета година продължава на територията на нашата община. Инициативата е свързана с рязка модернизация на материалната база на всички кабинети и класни стаи, в които се учат първокласници. Всяка година около 90 класни стаи се ремонтират във всички училища, независимо дали е в централна градска част, или в най-крайното село на наша територия. Освен модернизирането на материалната част, ние подготвяме и дигитални учебници за тези деца, както и осигуряване на електронни екрани, дигитални екрани, тъчскрийн, за да може да се провеждат новите учебни програми, които са адаптирани и са направени от преподаватели от университета. И има нова методика, която цели стимулиране на децата да бъдат функционално по-грамотни. Със сигурност след три-четири години резултатите, които вече наблюдаваме, са много обнадеждаващи. Децата имат много по-добри знания по английски език, по български език, по математика, основните предмети, които са фундаментът в едно образование, и са може би с 30-40% повече добри навици по отношение на компютърните си знания и боравенето с компютри и с дигитални устройства. Така че обнадеждени сме и продължаваме всяка година да инвестираме средства. Примерно тази година за всички училища закупихме роботи, на всяко училище – по два комплекта роботи, догодина ще бъдат може би още четири комплекта. Така всяко дете има възможност да се докосне до съвременна техника, да пробва, пък някой, който се запали и иска да продължи обучението си в тази посока, за нас ще бъде наистина успех. 

Много ви благодаря за този разговор. Запазваме си правото пак да ви поканим, надявам се и да говорим още много за това как се случват всичките тези добри начинания и политики. Дано във всичко имате успех. Благодаря ви още веднъж и дочуване, г-н Николов.  

Дочуване. Благодаря. 

Калина СВЕЖИН






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
В столичния кв. "Младост 1" откриха труп на жена, има следи от насилие
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Риск от чума по дребните преживни животни
51-ото Народно събрание
Отношенията София-Скопие
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: