Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Костадин Кисьов за разкопките край село Левски, Карловско: Разкрихме втора монументална сграда и два антефикса
Автор: Цвети Тончева 10:43 / 05.11.2024Коментари (0)903
© РАМ-Пловдив
На какъв етап са разкопките до село Васил Левски, Карловско, където бе разкрит "Селищен център от VI-V в. пр. Хр."  Интервю за предаването "Цветовете на Пловдив"по Радио "Фокус"с Костадин Кисьов, директор на РАМ Пловдив.

Г-н Кисьов, в момента работите отново край село Левски, където бе разкрит Тракийски селищен център? Докъде стигнаха проучванията там?

Да, и тази година продължават проучванията на Тракийски селищен център от VІ-V в. пр. Хр. край село Васил Левски, община Карлово, с финансовата помощ на Министерство на културата и с финансовата помощ на Община Карлово. Тъй като финансирането от Министерство на културата се забави малко, затова сега се провеждат проучванията, в края на годината. Тази година ние продължаваме проучването на втората сграда, на част от втората сграда, която беше открита миналата година само в началото. Сега я проучваме изцяло и се установява, че всъщност това е втора монументална сграда. Първата беше разкрита през 2021-2022 г.  Сега откриваме всъщност втора монументална сграда, която е наистина много впечатляваща като размери. За съжаление, обаче, нейните основи, които са с доста голяма широчина – 1,60 -1,70 метра, са почти унищожени, тъй като те се откриват плитко на повърхността и в годините назад т.нар. суперконструкции, които са били над терена – основните зидове, са изнесени за построяване на къщи в самото село. Ние в самото село сме установили към 20 къщи, които са построени през 20-те години с квадри от този обект, тъй като са от този строителен материал. Това, което сега разкриваме, е една монументална сграда. Както казах, основите са с широчина 1,60 -1,70 метра. Във височина те са били изградени от големи квадрови блокове. Самата сграда е с размери 8х8 метра и е била покрита с много впечатляващ керемиден покрив, покрита с керемиди. Всяка керемида е с размери 0,70х0,60 метра. И явно, че и тази сграда, както и откритата през миналите години, е била представителна сграда. За това говорят не само размерите на сградата, но и използването на такива керемиди, които са оцветявани  т.е. били са покрити с тройно покритие.

Всъщност сме открили част от падналия керемиден покрив. И тук е загадката е, че тези керемиди са покрити с фирнис – едно черно покритие, червена ангоба и златист лак, което е техника на производство, която не е характерна за толкова ранните периоди в Тракия. Самият план на сградата - под керемидения покрив сега, в момента, разкриваме и подовото ниво на самата сграда. Самият под е бил оформен от глина, измазана глина, изпечена допълнително, за да се получи под. Самата сграда явно е била много представителна. Каква е функцията и на този етап не можем да кажем, защото не сме я разкрили изцяло, това ще стане следващата година. Но на практика вече имаме две сгради, регистрирани в рамките на укрепената част на селището, плюс една крепостна стена, която е заграждала т.нар. тюрзис – укрепената част, с една крепостна стена, която е дълга около 1 км и е заграждала цялата укрепена част.

Най-вероятно, на този етап мога да кажа, че става въпрос за храмови постройки, тъй като тази година открихме и два антефикса – това са глинени декорации, с които завършват покривните керемиди, които са в края на покрива като украса, като декорации. Те са също много интересни. Единият антефикс с формата на лъвска глава – от него е запазена половината, другият е под формата на палмета. Така че цялата архитектура е с черти, много близки като подражание на древногръцката архитектура, която е характерна за този период – VI-V в. пр. Хр.

В това време това е практика, която е копиране на строителни техники от съседните народи – в случая тук имаме един тракийски тюрзис, и то от много рано време, от края на VI-V в. пр. Хр., в който са използвани като подражание и такива елински традиции. Тези две сгради, които според нас са храмови постройки, на този етап, пак казвам, тъй като те са много близко – на около 30 см под повърхността, и почти всичко с течение на времето е изчерпано и отнето, не можем да кажем точно. Не можем да свържем тези храмове конкретно с някакво божество, но се надявам следващата година, тъй като вече навлизаме в едни по-дълбоки пластове, земни пластове с дебелина 2 метра, където структурите ще бъдат запазени много добре, евентуално да се открие надпис или пак повече находки, които да свържат тези храмови постройки с някакво божество.

Спомням се, че Вие говорихте, че е възможно да е имало резиденция на някакъв тракийски цар там.

Именно, да, мястото или на сградата, в която е живял този тракийски владетел. Като пак казвам, това е най-ранният тракийски център в България – от края на VI в. пр. Хр. Тракийските владетели от този период – VI-V в. пр. Хр.,  са били толкова мощни, че са си поръчвали и гръцки майстори, с които са търгували. От самия обект имаме амфори от остров Тасос и остров Самос, имаме много фрагменти от елинска керамика, пак от същия период. Имаме стъклени накити, които са от Прибалтика. Т.е. имаме експонати, които показват, че този тракийски владетел, който е живял тук, е поддържал много интензивни търговски отношения с големите елински центрове.

Добре. С любопитство ще следим по-нататък. Докога ще работите там? 

Ами може би още десетина дни и ще приключим.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: