© Blagoevgrad24.bg | | Новите престъпления са в здравеопазването и лекарствената политика. Те ще влязат в подготвяния сега Наказателен кодекс. Трябва да има криминализация по отношение на лекарските грешки, лекарствената политика, където има много нарушения, както за екологията и компютърните престъпления. Това заяви правосъдният министър Маргарита Попова в предаването "Седмицата" на Дарик. Според нея скандалите, които се случиха във Висшия съдебен съвет толкова са сринали доверието в съдебната система, че сега те трябва всеки час да доказват, че работят добре. Съдбата на ВСС е в техни ръце, никой няма да ги сменя просто защото желае това, тъй като конституционен орган прекратява пълномощията си с конституционно решение. Но ако този ВСС не може да си изпълнява задълженията, той трябва да се разпусне, категорична бе Попова.
Проектът за промени в Закона за конфискуване на незаконно придобито имущество е почти готов, на финала сме. Това каза още Попова. Тя съобщи, че най-вероятно следващата пролет законът ще бъде в сила.
Сегашният такъв закон позволява отнемането на незаконно имущество да става едва след като съдът осъди собственика.
Промените предвиждат да се извършва "гражданска конфискация", която да започне след повдигането на обвинение. Не е нужно да има престъпление, за да натрупа човек имущество от незаконен характер - например чрез митнически нарушения, чрез заемане на висок държавен пост, когато не декларираш придобитото, допълни правосъдният министър.
Тя посочи още търговията с влияние, които не винаги могат да се докажат като престъпление, но могат да се докажат с незаконния характер на източниците за натрупване на това имущество.
Няма да се отнема имущество, когато то е в рамките на не повече от 60 000 лева. Следващата гаранция е, че комисията за отнемане на незаконно придобито имущество подлежи на парламентарен контрол, допълни тя. В комисията да бъдат избрани хора с безупречна репутация, за които да няма и капка съмнение, категорична бе Попова. Ако съдът прецени, че мярката, която ще се наложи на даден гражданин не съответства на тези решения и ако има накърняване на свещеното право на собственост на личността, при всички случаи съдът решава дали ще се отнеме имуществото или не, посочи Попова.
Източник: в. "Стандарт" |