© Blagoevgrad24.bg | | Леглата в болниците вече няма да се определят произволно според вижданията на директора или кмета, ако те са общински. Техният брой, както и разпределението им по отделения ще бъде в зависимост от това дали населението е застаряващо или не, дали в съответния регион има вредни производства, които удрят хората по здравето, както и на какво разстояние са лечебните заведения едно от друго. Това предвижда националната здравна карта, която е залегнала с промени в Закона за лечебните заведения. Проектът за тях бе приет от депутатите в здравната комисия на първо четене вчера. Пак картата ще казва и колко джипита и специалисти от доболничната помощ да има в даден регион, това ще важи и за лабораториите и медицинските центрове за образна диагностика.Така ще се задоволят потребностите на населението от болнична и доболнична помощ, а не от болници, като цяло, коментира председателят на комисията д-р Даниела Дариткова.
За целта комисии от всяка една област ще дават предложения за здравните заведения и лекарите. Те ще работят след съгласуване със здравния министър, който ще утвърждава или не здравната карта. Първоначалният вариант в проекта бе това право да се даде на Националния център по здравеопазване и анализи. Депутатът от БСП д-р Емил Райнов поиска в картата да бъдат включени и стоматолозите, като се мотивира, че има цели региони, където няма такива специалисти. Представители на Българския зъболекарски съюз обаче го репликираха първо да каже как да бъдат задържани стоматолозите в България, а след това да се изказва. Така предложението му въобще не стигна до гласуване.
Да се създадат и дневни центрове за деца с увреждания и психични заболявания, приеха депутатите от комисията. В тях те ще получават медицинска и психологическа помощ. За тях ще се грижат педагози и социални работници, докато родителите са на работа.
Източник: "Монитор" |