Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Лекар: Консумацията на твърде много въглехидрати, заспиването пред телевизора и тренировките късно вечер водят до проблеми
©
От 7 до 8 часа е оптималното количество сън, което ни е необходимо. Нито повече, нито по-малко. Това каза пред "Фокус" диетологът и гастроенторолог д-р Тихомира Георева. 

Консумацията на твърде много въглехидрати вечер, заспиването пред телевизора и тренировките късно вечер водят до затруднено заспиване.

"Ако твърде много претопляме тялото си също, затова студения душ преди лягане е изключително полезен за метаболизма. За късната вечеря казах, че тя влошава усвояването на компонентите и води до нарушения в метаболизма, намалява нивото на мелатонина и намалява продължителността на съня, и следствие на което понижава чувствителността на инсулина и който е консумирал 1/3 и повече от дневното си меню вечер след 18.00, има по-високи нива на глюкоза и гликиран хемоглобин, затова се чувстваме уморени и подути. И колкото по-високо е нивото на инсулина, толкова и системното възпаление е по-високо и рискът от рак също", коментира лекарят.

Тренировките са изключително важни за поддържане на тонуса, уточни д-р Георева.

"Най-добре е те да се случват между 16.00 и 17.00 часа. Най-късно е добре да се тренира в 18.00, тъй като ако се тренира по-късно, това нарушава качеството на съня, нарушава циркадния ритъм, нарушава времето за почивка и покой на тялото, за да се възстанови. Защото ако тренираме в 19.00-20.00 часа вечерта, след това в колко трябва да вечеряме – в 21.00. Т.е. вече циркадният ритъм на тялото и секрецията на хормоните е тотално разбъркана и това разбира се, се отразява и на закуската ни сутрин. Т.е. нямаме апетит, не стартираме деня с енергия, не понижаваме високите нива на кортизол сутрин, стомашната секреция остава още по-висока, стомашната киселинност се задържа още по-висока. И като цяло най-добре е да се тренира между 16.00 и 18.00 часа вечерта. Сутрин също може да се тренира, но сутрин по-скоро леки тренировки, разтягания, може да е преди закуска, но някъде от порядъка, но да не е веднага след ставане от сън, примерно 30-40 минути леко разтягане на тялото, може да се правят йога практики, особено в този период, по време на постите, за да свържем тялото ни с ума ни, защото това е от основно значение", каза още специалистът.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Кабинетът "Желязков"
Войната в Украйна
Парламентарни избори октомври 2024 г.
Бюджет 2025
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: