© Blagoevgrad24.bg | България е на първо място по брой болници на глава от населението в Европа, но и на челно място по смъртност. Парите за здраве се увеличават всяка година, но никога не стигат. Болниците са търговски дружества и трябва да печелят. Принципът - повече пациенти, повече пари. Целта - нашите здравни вноски. Средството - клиничните пътеки, които никой не знае как се остойностяват, съобщава "Нова телевизия".Принципът, на който трябва да се карат спешните пациенти е най-близкото лечебно заведение, в което може да бъде оказана помощ. Такава е заповедта, издадена от здравното министерство миналата година. Това обаче не винаги се случва.
"Линейките водят пациентите в определени болници. Плаща се 100 лева и това е публична тайна", коментира проф. Генчо Начев - директор на болница "Св. Екатерина".
Преди няколко месеца майката на Марияна Ганева пристига в София, за да помага на дъщеря си в отглеждането на малко дете. Един ден семейството й я намира паднала на земята. По неясни причини линейката с майката на Марияна, която е в столичния квартал "Хаджи Димитър", не отива в ИСУЛ, подминава Окръжна болница, "СофияМед", не поема към желания от пациента "Пирогов", а се озовава в ортопедична болница "Витоша". Там обясняват, че трябва смяна на тазобедрена става. Спешно. С началото на операцията настъпват усложнения. Жената е преместена в друга болница, но лекарите не могат да я спасят и тя умира.
Това не е единственият случай. Преди няколко седмици от фитнес близо до Околовръстното шосе викат линейка, защото млад мъж се е почувствал зле. Пристигналите на място медици му обяснили, че трябва да го откарат в "СофияМед", въпреки че три болници са на почти еднакво разстояние от фитнеса. След като отказва офертата, пациентът хваща такси и отива в избраното от него лечебно заведение.
Контролирането на притока на пациенти през линейките е един от лостовете за влияние на приходите на болниците. Съществуват и наказателни акции. |