Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Лекар от Пловдив обясни как влияе жегата на мозъка ни и защо някои стават агресивни
Автор: Екип Blagoevgrad24.bg 21:27 / 26.07.2023Коментари (0)382
© Plovdiv24.bg
"Напълно е възможно абсолютно здрави хора без наличие на заболяване да отключат повишена тревожност или паническа атака поради високите температури", сподели доц. д-р Стефан Попов пред репортер на Plovdiv24.bg

Екстремните температури навън са тест не само за физическото ни здраве, но и за психичното. Свързахме се с него, за да го попитаме какво е влиянието на високите температури върху психиката ни и какви са симптомите.

Той доктор по медицина, специалист по неврология и психиатрия, както началник клиниката по психиатрия към УМБАЛ "Свети Георги" в Пловдив.

"Психичното здраве е широко понятие. В жегите най-интересни за обществото са спешните случаи. Броят на спешните психиатрични случаи е по-висок през пролетно-летните месеци в сравнение със зимата. Това показват данните за България, но и извън нея.

Няколко са факторите, оказващи влияние - екстремалните температури, атмосферно налягане, нивото на облачност и вятърът. Въз основа на тези фактори лекарите могат да предположат какъв брой пациенти ще очакват през следващите 7 дни. В летните месеци заради температурите нуждата от психиатрична спешност се е покачила."

Д-р Попов обясни, че при всеки градус нагоре смъртността, свързана с психични заболявания, се повишава с 2.2%. Тези факти са за определена възрастова група.

"Всеки един градус нагоре в температурата се свързва с повишение на заболеваемостта от афективни разстройства, органични психични разстройства, дължащи се на мозъчно-съдова болест, шизофрения, невротични и тревожни разстройства."

Доц. д-р Попов сподели, че паническото разстройство е представител на тревожните разстройства, което се усложнява значимо в тези температурни пикове. Паническото заболяване е основно при младите хора. Пикът му е 25-35 години. Една атака може да бъде провокирана от екстремна топлина. Симптомите, възникващи от жегата - потене, прилошаване и сърцебиене, се умножават при хора с панически разтройства и водят до тежки преживявания.

Доцентът коментира агресията през лятото:

"Повишената температура и повишената влажност са свързани с промените в атмосферно налягане и с повече слънцегреене. Могат да се отключат много прояви, включително прояви на агресия. Повишеното слънцегреене води до повишена продукция на невротрансмитери като серотонин. Свързваме го с проявите на щастие, но той може да отключи свръхактивност, включително агресивност."

Симптомите, които трябва да се наблюдават, са нарушен сън, повишена реактивност, агресия. Те изискват консултация или поне намалено темпо на живот.

От опита си доц.д-р Попов каза, че има хора, които преминават през жегите много леко, но има такива, понасящи трудно високите температури.

Той сподели, че никой не говори за депресията през зимния период, а тя също не е за подценяване.

Още по темата: общо новини по темата: 1105
05.02.2024 »
30.11.2023 »
23.11.2023 »
21.10.2023 »
14.10.2023 »
11.10.2023 »
предишна страница [ 1/185 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: