Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Лекар за смяната на часа: Биологичният часовник е диктаторът за отделянето на инсулина или на хормоните за глад, ситост и усвояването на мазнините
Автор: Екип Blagoevgrad24.bg 10:15 / 28.03.2025Коментари (1)911
© Blagoevgrad24.bg
В събота срещу неделя преместваме часовниците с 1 час напред. Така преминаваме към лятното часово време и ще спим по-малко. Смяната на часовото време има своите медицински и икономически последици. В студиото на "Денят започва" специалистът по медицина на съня д-р Петър Чипев даде конкретни съвети как да се адаптираме по-бързо към смяната на часа.

"Хората, които усещат и тези, които не усещат промяната, на практика това им влияе. На практика тази малка промяна води до промяна в много метаболитни процеси, в отделяне на хормони, в това как функционира всяка една от нашите клетки. Много зависи до каква степен нашият организъм има свойствата да се адаптира. В тази връзка, да кажем, че по-младия организъм, който няма добре усвоени адаптационни механизми и много възрастния организъм, който има по-изчерпани или на базата на болести адаптационни механизми ще усети повече тази промяна."

Според него, по-младите хора много по-лесно се адаптират към смяната на времето и може да не усетят нищо:

"Всяка промяна пречи, дори ние да спим докато тя се случва, защото пък на практика измества вече другите ни навици през деня, свързани с хранене и с активност и с това кога трябва да сме будни или да спим. Ние, всъщност, свързваме биологичният часовник най-вече с това кога спим, но на практика той е и диктатора за това кога, да кажем, се случва отделянето на инсулина или на хормоните за глад или за ситост, или кога се усвояват мазнините в денонощието, или кога организмът е по-тонизиран и може да е по-активен. Тоест, това не става просто само за съня, когато правим тази смяна, макар че това е така най-осезаемото, което виждаме, че сме недоспали. Но на практика всичко се променя", обясни д-р Чипев.

Специалистът посъветва, ако искаме да сме по-освежени и тонизирани, не е лошо да направим една следобедна дрямка от около 15 минути, а не час и половина.






Зареждане! Моля, изчакайте ...
Aнонимен
на 28.03.2025 г.
0
 
 
Тази смяна на времето се прави два пъти годишно. А как влияе смяната на времето на хората, които постоянно пътуват и им се налага пак толкова постоянно да "превъртат" часовника напред-назад? За един приятел питам...
Коментарите са на публикуващите ги. Blagoevgrad24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.
ИЗПРАТИ НОВИНА
« Април 2025 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Бюджет 2025
Телефоните в България пропищяха - сигнал от президента
Природни стихии
Катастрофи в България
Отношенията между САЩ и ЕС
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Благоевградчани във facebook
RSS за новините
Статистика: