© Blagoevgrad24.bg | | Личните лекари категорично отказват да поемат нощни дежурства и да са на 24-часово разположение, съобщиха от Сдружението на общопрактикуващите лекари вчера след неформална среща с експерти от Министерството на здравеопазването. Джипитата са категорични, че не са те хората, които ще определят кой случай е спешен и кой неотложен, и да пресяват пациентите къде да отидат на лечение. Досега това решаваха т.нар. спешни портали към болниците, както и дежурните екипи от центровете за спешна помощ, които извозваха болните и пострадалите в най-подходящите според състоянието им лечебни заведения.
Девет милиона лева отпуска кабинетът за групови практики на лекари и индивидуални кабинети на джипита, които ще дават нощни дежурства от 2011 година, припомниха експерти от Министерството на здравеопазването.
В рамките на тази сума те трябва не само да оказват помощ при спешни състояния, които не изискват намесата на лекар специалист и лечение в болница, но и да обслужват по-леките, но неотложни случаи, като например обработване и превързване на дълбока прорезна рана на ръка например.
Същевременно лекарите от спешните портали в болниците няма да получават, както досега, по 20 лева на всеки преминал пациент, а ще бъдат на годишни бюджети.
Замисълът на здравното министерство е, че личните лекари, които най-добре познават пациентите си, са тези, които да казват кой случай действително е спешен и кой не е, за да не се пълнят спешните отделения в болниците и центровете за спешна помощ с хора, които се обаждат там дори при леки оплаквания, като например болки в стомаха от обострен гастрит след преяждане.
Джипитата прекратяват преговорите си със здравната каса по Националния рамков договор за следващата година, съобщи председателят на Сдружението на общопрактикуващите лекари д-р Любомир Киров. До това решение е стигнала експертната група за преговори в частта първична извънболнична медицинска помощ заради опита да се наложат нощни дежурства. Съсловната организация на общопрактикуващите лекари категорично не желае да бъдат правени каквито и да било промени в договора, който трябва да засегне и изискването за въпросните дежурства.
Създаването на групови практики за нощни дежурства и дежурства в празнични дни ще отнеме време, а стимулът е спорен. Сформирането им ще отнеме време, не е възможно те да заработят още от следващата година, тъй като е необходима и съдебна регистрация, коментира д-р Диана Чинарска от управителния съвет на Българския лекарски съюз, който също подкрепи джипитата. Иначе според нея идеята е добра. По думите на д-р Чинарска експериментът трябва да започне с няколко пилотни проекта из страната и едва когато стане ясно, че механизмът работи, към него да се премине навсякъде, за да не останат хората без адекватна лекарска помощ при спешна нужда.
Източник: в. "Монитор" |