Очните лекари вече няма да имат право да преглеждат в малките квартални оптики. Занапред определянето на диоптрите и дори само измерването на остротата на зрението ще се извършва в специализирани очни кабинети. Това предвижда новият медицински стандарт по "Очни болести" на Министерството на здравеопазването, който бе публикуван в "Държавен вестник" вчера и влиза в сила от 24 октомври. В момента офталмолози поставяха масово диагнози и определят диоптри в малките магазинчета за очила срещу прегледи за 2 лева. Измерването става чрез елементарна компютърна програма на лаптоп, сврян в някой ъгъл, посочиха специалисти от МЗ. В бъдеще обаче всяко изследване ще се осъществява в офталмологичен кабинет, оборудван със специализирана апаратура и отговарящ на още куп изисквания. Сред тях е и височината на кабинета да е най-малко 2,20 метра, ако е част от самостоятелна лекарска практика, и да е с височина 2х50, ако е в сграда на диагностично-консултативен или медицински център.
По данни на Българския лекарски съюз сега има над 1200 оптики в крайните квартали и в малките градчета. В тях на територия колкото килер работят и продавачи, и доктори, които преглеждат пациентите. По мнението на специалистите извършваните в тях прегледи не са точни.
Медсестрите и санитарите в очните клиники, които се грижат за пациентите с остри инфекции, като тежък конюнктивит, няма да имат право да влизат при останалите пациенти, за да не разнесат заразата с инструменти, чаршафи или кърпи.
Малките общински болници занапред пък няма да могат да извършват никакви кардиологични манипулации, дори няма да поставят доплеров апарат за изследване на кардиологичните функции. Тази забрана пък е залегнала в новите медицински стандарти на МЗ по кардиология, които вчера бяха публикувани в "Държавен вестник". Занапред за тези неща те ще могат най-много да оказват първа помощ на пациента и да го препращат с линейка в големите болници с кардиологични отделения, независимо дали те са държавни, областни или частни, които работят със здравната каса.
Клиничните лаборатории за изследване на кръв и урина занапред ще дават денонощни дежурства, изисква пък новият медицински стандарт "Клинична лаборатория". Така според комисията, работила по него, ще се осигури възможност за изследвания по всяко време при спешни случаи и остри състояния.
Завишените изисквания към кардиологичните отделения, магазините за оптика и клиничните лаборатории се налагат от единните изисквания за добра медицинска практика в Европейския съюз, е мотивът на експертите от Министерството на здравеопазването, работили по новите документи.
Източник: Монитор |