© Blagoevgrad24.bg | | Няколко вида хляб, мед, лютеница, безалкохолни напитки и паста за зъби с недопустима за козметиката съставка са сред стоките ментета, на чиито етикети пише еко или био, но не са сертифицирани и подвеждат потребителите. Проблемът не е само в заблудата, че купуваме чист продукт. За него плащаме и неоправдано по-висока цена, каза Живко Джамяров, зам.-председател на Асоциацията на биотърговците в България, по време на земеделското изложение в Пловдив. Фалшиви биохрани и напитки продължават да заливат търговската мрежа в страната, категоричен е търговецът, цитиран от marica.bg. Подали сме над 20 сигнала в Агенцията за безопасност на храните за такива продукти. Вече има глобена българска фирма за това, че е предлагала безалкохолна напитка с надпис био", но не е била сертифицирана.
За да се ориентира потребителят дали даден продукт наистина е биологичен, първо трябва да обърне внимание на етикета или опаковката, препоръчват специалистите. Ако види европейското, националното или друго световно одобрено биолого, това е някакво успокоение. Ако все пак подозренията не са изчезнали, може да изиска сертификата на продукта от магазина, който предлага съответната стока. Не бива да се забравя обаче, че европейският знак от миналата година е единен и той представлява зелено листо, очертано от звезди.
По принцип всеки биопродукт, ако е такъв, трябва да върви със съпътстващ сертификат, който гарантира произход. За още по-голяма сигурност може и да направи запитване в сертифициращата организация дали действително е извършила контрол и легализация на продукта като екологичен, уточни Живко Джамяров. По думите му продажбата на биохрани у нас малко се е раздвижила, но била под 1 процент от общия пазар на храните.
Най-много се търсели пакетирани зърнени храни, традиционни продукти, като кисело мляко, мед, прясно мляко и козметика. Тъй като интересът на потребителите нараства, някои от фирмите си позволяват да злоупотребяват с измамни надписи, обобщава Джамяров. В субсидиите, които получават фермерите, ще бъде включен и компонент за екологосъобразни земеделски практики, съобщи Евгения Митрева, директор на дирекция "Растениевъдство" в аграрното министерство при откриването на конференцията "Маркетинг в биоземеделието" в Пловдив.
Така наречените зелени плащания ще бъдат стимул за преминаване към биологично земеделие. Те са предвидени в схемите на общата селскостопанска политика на ЕС за периода 2014-2020 година. По думите й над 4 милиона декара земя се обработват по екостандарти. В момента се подготвя и нова наредба за биологичното производство.
Източник: в. "Монитор" |