© Blagoevgrad24.bg | Общините да имат право да поемат владението на запуснати къщи, да изземват от собствениците стари къщи, паметници на културата от местно значение, които са оставени да се разрушават. Да внесе законопроект за това, се ангажира народният представител от ГЕРБ Красимир Велчев на дискусията "Региони в растеж", която в. "24 часа" организира във Велико Търново.Велчев обаче помоли кмета на Велико Търново и шеф на сдружението на общините Даниел Панов той и останалите кметове да подготвят законопроекта.
Идеята е изоставените за повече от 5 години сгради, на които не са плащани данъците, да бъдат владени от общините и те да ги управляват и поддържат от нарочен фонд. Ако впоследствие собственикът иска да се разпорежда с имота, ще трябва да плати на общината всички разходи по къщата.
"Старите сгради са превърнати в наркомански сборища, тоалетни, сметища и какво ли още не заради корупцията при паметниците на културата.
Това освен всичко друго е и нарушение на човешките права на съседите на такива имоти", коментира Велчев.
"Ако ми дадете законопроект за тези сгради, ще направя всичко за да го прокарам за гласуване", емоционално се обърна той към Даниел Панов. Депутатът уточни, че идеята му е за паметниците на културата от местно значение, а не за националните.
На дискусията той представи своя законопроект за промени в Закона за културното наследство, които вече мина на първо четене.
"Велико Търново е много подходящо място да говоря по темата, защото тук проблемът е много задълбочен, а и Даниел Панов е председател на сдружението на общините", заяви Велчев.
Шест сгради се срутиха тук във Велико Търново, припомни той, а в същото време градът бил най-желаната дестинация за културен туризъм.
От години съществува монопол на Националния институт за паметниците на културата, където 10 човека дават всички разрешителни за ремонти и в резултат старите къщи и паметниците на културата се рушат, обясни Велчев.
България да се раздели на 6 региона - София, Пловдив, Бургас, Варна, Велико Търново и Плевен. Да се създадат звена, които да разрешават ремонтите и възстановяването на паметниците на културата. Това предвижда проектът на Велчев, разказа той.
В присъствието на кмета на Габрово Таня Христова той обясни, че свещеникът на централната градска църква искал 10 месеца разрешение от института за паметници на културата за ремонт на покрива, а влагата вътре съсипала стенописите.
Успял да го получи след още 3 месеца чакане въпреки съдействието на Велчев и министъра на културата Вежди Рашидов. "А законовият срок е 2 месеца", обясни кратко депутатът.
"Корупцията в института е жестока, след влизането на този проект ще има подобрение. Всички скочиха за мълчаливото съгласие, защото то ще накара администрацията да работи и ще премахне корупцията", категоричен бе Велчев.
"Чувал съм, че когато дойде инвеститор да обнови сграда, общините проверяват в института и се получава, че не са паметници. Когато са хвърлени 200-300 хил. евро, се появява един господин с ксерокопие, че сградата е паметник, и предлага да продаде оригинала на инвеститора", разказа той. |