© Impact Press Group | | Министерството на образованието създава мобилен екип от психолози за работа с деца в кризисни ситуации в учебните заведения в страната. Дейността на общо 18-те специалиста ще се отличава от тази на училищните психолози. Те ще имат задачата да помогнат на деца попаднали в ситуации на насилие, терористични актове и природни бедствия. Разпределянето и изпращането на специалистите до различните горещи точки, ще става посредством пет центъра разположени в регионалните инспекторати на образованието в София, Пловдив, Варна, Бургас и Стара Загора, обясни координаторът на проекта Татяна Предова от дирекция "Достъп до образование и подкрепа на развитието". "Те ще работят на територията на страната при възникване на тежки критични ситуации в училище, в това число актове на насилие, предвидили сме тука природни бедствия и терористични актове. Надяваме се такива да не се случват, но ние трябва да проявим далновидност, защото когато има такава голяма криза, има една хаотичност и след това има един посттравматичен стрес на хората участвали в тази криза" - каза тя.
С по-леките ситуации в училище, като сбиване между деца например, ще се занимават, както и до сега училищните психолози, които у нас са над 900 души. Със създаването на мобилният екип от психолози България става първата страна- членка на ЕС с подобна структура, средствата за която се отделят от бюджета на образователното министерство.
"За три години е финансирането, като за първата ще бъде направен един отчетен доклад до министъра на образованието и ако по негова преценка, ако той прецени че ефективно се изразходвани средствата, ефективно е извършена работата и има полза от нея, работата на групата ще продължи" - поясни Татяна Предова.
По проект за първата година финансирането на мобилният екип от психолози възлиза на 50 хил. лева. |