© Blagoevgrad24.bg | | Наемателите и ползвателите на имоти в сграда в режим на етажна собственост вече ще имат имат правата на собствениците на самостоятелни обекти. Това гласи едно от предлаганите изменения на Закона за управление на етажната собственост, които вчера бяха приети от правителството и предстои да бъдат внесени в парламента за одобрение. Предлага се съсобствениците вече да са длъжни да заплащат разходите за управлението и поддържането на общите части на сградата, а не както е записано в сегашния закон, консумативните разходи за поддържането.
Предлаганите промени предвиждат общото събрание на етажната собственост да се свиква само чрез покана, която се поставя на най-малко две общодостъпни и видни места не по-късно от 7 дни преди датата на събранието, а не 3 дни, както е в досегашния вариант на закона. Вносителите на промените искат да отпадне изискването поканите да се връчват срещу разписка.
Ако събранието не може да се проведе в посочения в поканата час поради липса на кворум, то се отлага с един час, провежда се по предварително обявения дневен ред и се смята законно, ако на него са представени не по-малко от 33 на сто идеални части от общите части на етажната собственост, се предвижда още в исканите от МС промени.
Общите събрания вече ще могат да се свикват административно не само от кмета на общината, но и от упълномощено от него лице.
Проектът за промени предвижда в домовата книга на кооперацията да има: идентификация и описание на самостоятелния обект, делът му в общите части на сградата, трите имена на собственика или на негов представител, ако е фирма, имената на членовете на домакинството, които живеят заедно със собственика, началната дата на обитаване, имената на наемателите и ползвателите и данни за временно пребиваващи лица в обекта за повече от 1 месец. Задължително трябва да се отбелязват датите на вписване и на отписване.
В отделна графа ще се вписват животните, обитаващи жилищата. Вече лични данни няма да бъдат събирани при вписване в домовата книга. Със закона общините ще могат да създават и специални фондове за обновяване на многофамилни сгради.
Живеещите във входа се задължават да отделят всеки месец по 1% от минималната заплата за страната. Тези 2,40 лв. ще отиват за поддръжката на етажната собственост и евентуални ремонти на покрива и тръбите във входа. За саниране на блока обаче трябва регистрация като юридическо лице. Вече не се изисква 100% от съседите да са съгласни. Ремонтът може да започне и с 67% от тях.
Източник: Монитор |