© Blagoevgrad24.bg | | Депозитите на граждани в банки в края на октомври 2010 г. са били 26,173 млрд. лв като са нараснали с 12,5% спрямо същия месец на миналата година. Това сочат данните от статистиката на БНБ, оповестени вчера. С 5,9% са нараснали проблемните заеми само за месеца. Те вече са почти 7 млрд. лв., а увеличението се дължи най-вече на лошите и преструктурирани кредити за фирми. За една година проблемните заеми за бизнеса и домакинствата са се удвоили, а редовните заеми са с 6% по-малко. Общо експозициите по кредити за фирми се повишават с 2.2% на годишна база през октомври и в края на месеца достигат 31,485 млрд. лв.
Кредитите за домакинства са 18,981 млрд. лв. в края на октомври 2010 г. Те са намалели с 0,2% през миналия месец, докато през септември все още имаше ръст на годишна база.
БНБ отчита ръст при жилищните заеми с 3,7%, докато потребителските и другите кредити намаляват.
В края на октомври депозитите на неправителствения сектор са 41,761 млрд. лв. Годишният им темп на прираст е 7,2%, уточниха от Централната банка.
Междувременно от анкета на Института за икономическа политика (ИИП) за задлъжнялостта е видно, че 80% от анкетираните са посочили, че имат кредит. 1400 души са взели участие в анкетата, която е проведена в интернет. 70% от гражданите със заеми заявяват, че изпитват затруднения при погасяването на вноските, като по-голямата част от тях са изтеглили ипотечен кредит 40% от ипотечните кредити са в размер от 20 до 100 хиляди лева. Според изследването едва 10% от изпитващите затруднения да погасяват кредитите си, са предвиждали възможност за утежнена икономическа ситуация. 60% от анкетираните са с висше образование и са на възраст между 26 и 50 години. Хората продължават да съкращават своите разходи.
Предизвикателствата, които стоят пред страната ни, са подобряване на бизнес средата и разработване на средносрочни и дългосрочни политики за развитие на българската икономика, твърдят от ИИП.
Според Иво Маринов - заместник-министър на икономиката, българската икономика бележи високи темпове на растеж през последното десетилетие. До голяма степен ръстът се дължи на притока на преки чуждестранни инвестиции, посочи още той.
Най много инвестиции в последните 10 години са влезли в строителството, предприемачеството, енергетиката и производствената дейност.
Източник: в. "Монитор" |