© | | Повече от 10 години федерацията по образование към КТ "Подкрепа" настоява в българските училища да се въведе задължителен предмет "Гражданско образование". Този предмет трябва да даде на учениците познания за управлението на държавата, за техните граждански права и задължения, а социални умения в живота - например как да се представят пред работодател и как да напишат CV."Това е наша кампания, за която за съжаление не сме срещнали разбиране от страна на Министерството на образованието досега. Подарили сме на предишния министър учебник по "Гражданско образование" от 1942-ра година, тогава е имало такъв предмет. И държавата е давала 10% от Брутния вътрешен продукт за образование", съобщи Юлиян Петров, председател на Федерация "Образование" към КТ "Подкрепа", по време на семинар за учители. Той се проведе в Бургас на 15 май, сряда.
Семинарът се организира от информационно бюро "Достоен труд" към "Подкрепа" - Бургас и Информационно направление "Юридически дейности" към информационното бюро на синдиката в Пловдив. Темата бе "Правен режим на заетостта в образованието и предучилищното възпитание. Индивидуален и колективен трудов договор". Форумът бе открит от Иван Костадинов, председател на КТ "Подкрепа" в Бургас.
Целта е публично разясняване на основни знания и умения във връзка с колективното трудово договаряне, както и обсъждане на основни проблеми на Колективния трудов договор (КТД) в сферата на образованието.
Като негативни тенденции в образованието синдикатът отчете увеличаващата се средна възраст на учителите - средно 55 години и все по-слабото навлизане на млади кадри. За последната година в цялата страна са започнали работа едва 289 учители на възраст под 25 години. Ранното пенсиониране на учителите също е променено - след промяна в законодателството те вече трябва да работят една година повече. |