Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Нов опасен начин за дрогиране: Какво трябва да знаем за "хроминга"?
Автор: Екип Blagoevgrad24.bg 10:41 / 27.09.2024Коментари (0)978
©
За по-младото поколение хромингът е новият начин за дрогиране, алармира Си Ен Ен.

Опасната практика е начин за напушване чрез вдишване на въглеводороди чрез неправилно използване на различни продукти, включително перманентни маркери, аерозолни дезодоранти, лак за нокти, бензин и лак за коса“, казва д-р Антъни Пизон, началник на отдела по медицинска токсикология в Медицинския факултет на Питсбъргския университет.

И макар практиката засега да е широко разпространена само в САЩ, в социалните мрежи като ТикТок "новата мода“ може да достигне и до вашето дете. Въпреки че платформата се бори упорито с разпространението на съдържание, свързано с инхалирането на вещества, все още могат да се открият материали по темата.

"Терминът "хроминг“ произлиза от последиците от вдишването на метални бои, които оставят хромирани или метални следи по лицето“, обяснява д-р Пизон.

Често срещаните форми на хромиране включват вдишване през носа или устата директно от контейнера на продукта, или от парцал или найлонова торбичка, напоени с избрания продукт, пише bTV.

"Хората са вдишвали подобни изпарения от векове“, категоричен е педиатърът д-р Бети Чой.

 

"Според Националното проучване за употребата на наркотици и здравето през 2020 г. в САЩ злоупотребата с инхаланти е достигнала своя връх през 90-те години на миналия век, а през последните две десетилетия се наблюдава тенденция към намаляване. Но през последните години процентът на експериментиране сред тийнейджърите отново се е повишил“, обяснява той.

Влиянието на хромирането върху здравето

Някои тийнейджъри са споделили на д-р Чой, че смятат, че в сравнение с други наркотици, смъркането или дрогирането не е голям проблем, тъй като продуктите, с които злоупотребяват, са законно достъпни (но само за предвидените, законни цели – бел.ред.) и често се срещат в ежедневието.

Много щатски законодателни органи са се опитали да ограничат продажбата на тези продукти на непълнолетни.

Признаци, че детето се занимава с тази практика, са честото кървене от носа или ранички в или около устата или носа, които могат да са резултат от химикали, разрушаващи лигавицата на тези части.

Според докторите краткосрочните ефекти, които могат да продължат няколко часа, са подобни на тези при алкохолно опиянение – може да има смесица от еуфория с умора, тромавост, неясен говор или разконцентрираност. Възможни са също гадене, повръщане, сърдечни проблеми, гърчове, мускулна слабост, сънливост или затруднено дишане.

"Последствията от повтарящия се хроминг могат да включват бъбречна или чернодробна дисфункция, електролитни нарушения, невропатия, пристрастяване, мозъчни или сърдечни увреждания, проблеми с паметта и концентрацията, язви, кръвотечение от носа, психични разстройства и промени в настроението като апатия, параноя или раздразнителност“, казват още експертите.

Според тях хромирането може да бъде и фатално, а количеството и честотата, необходими за този изход, са неясни.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Коледно-новогодишни празници 2024/2025
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
50-ото Народно събрание
Откриха тяло на мъж в запален автомобил в кв. "Драгалевци"
Бюджет 2024
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: