© Blagoevgrad24.bg | | Измамите на таксиджиите вече са в ерата на новите технологии. Добре познатите помпи, с които те надуват сметката, се управляват дистанционно през модерните смартфони. Това съобщават експерти в областта на метрологията пред "Телеграф". След кратък застой помпите отново намират разцвет в таксиметровия бранш. Причината са установените в края на 2014 г. максимални тарифи на превоз, които елиминираха от пазара башкишите, возещи на до 8 лв./км. Така помпата остава единственият възможен метод на недобросъвестните водачи да мамят клиентите си.По неофициална информация повече от половината таксиметрови водачи разполагат с устройства за надуване на сметката. Те са най-разпространени сред такситата на големите фирми, които официално возят на нормални за съответния град тарифи.
Помпата е просто устройство, което дава допълнителни импулси на таксиметровия апарат и така увеличава сметката. Тя "лъже" апарата, че автомобилът е изминал по-голямо разстояние от действителното, обясни експертът Диди Домусчиева от Българския институт по метрология. Помпата е елементарен генератор на електромагнитни импулси и всеки шофьор със средна техническа култура може да се сдобие с такъв. Може да си го направи и сам по инструкции от многобройните форуми за електроника с най-прост транзистор и два диода.
Помпата се слага под арматурното табло и се свързва с кабела между датчика на колелетата и таксиметровия апарат. Ако работи непрекъснато, тя би надувала сметките прекомерно и подозрително много. Ето защо шофьорът трябва да има контрол върху нея. Мигачите са най-предпочитани, тъй като се пипат често и за кратко. В последната година, обаче, бумът на мобилните технологии позволява управление с мобилни приложения. Така докато клиентът си мисли, че таксиджията си рови в телефона, той всъщност му помпа сметката без да пипа таблото.
Най-добрият начин да разколебаете шофьора да включи помпата е да изглеждате сякаш всеки ден пътувате по този маршрут, както и да поръчвате по телефона. |