Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Образователният министър: Необходима е реформа за намаляване на свръхамбициозното учебно съдържание в учебните програми
Автор: Илиана Пенова 20:51 / 24.02.2025Коментари (0)144
©
Образователният министър Красимир Вълчев подчерта необходимостта от реформа в учебните програми, за да се намали свръхамбициозното учебно съдържание. Това се случи по време на кръгла маса на тема "Образованието на учениците в 5-7 клас на фокус", водена от народния представител и член на Комисията по образование и наука Елисавета Белобрадова.

По думите му, проблемна е не толкова по-кратката учебна година, колкото необходимостта от по-добра методика на преподаване.

 

В дискусията участваха министър Красимир Вълчев,  представители на Министерството на образованието и науката (МОН), директори на столични гимназии и училища, експерти от академичните среди, представители на неправителствения сектор и заинтересовани страни в сферата на образованието.

Кръглата маса започна с презентация на основните проблеми и предизвикателства, с които учениците, учителите и родителите се сблъскват в периода между 5-и и 7-и клас, представена от Елисавета Белобрадова. 

Тя посочи, че докато българските четвъртокласници показват много високи резултати по български език и математика и се нареждат в топ 10 на международни изследвания като PIRLS и TIMSS, при седмокласниците има значителен спад в представянето.  Преходът между 4. и 5. клас е критичен момент, в който децата губят индивидуалната грижа на класния ръководител, а тежките учебни програми затрудняват родителите да оказват помощ. В 7-ми клас резултатите по математика и български език остават тревожно ниски, а родителите изразяват най-ниска удовлетвореност от качеството на образованието точно в този етап. Въпросният спад оказва ефект и върху резултатите на учениците занапред, както ни показват данните от матурите в 10-и клас и проучването PISA.

Презентацията беше последвана от становища на институциите и дискусия между всички заинтересовани страни. 

Представители на Столична община информираха, че над половината от учениците с високи резултати от състезания не успяват да влязат в математически гимназии. Удължената до 2027 г. програма за строителство на училища цели да подобри ситуацията.

 Елисавета Белобрадова повдигна въпроса защо основните и средните училища не се възползват от възможностите за допълнителни часове по математика и защо тези учебни заведения са демотивирани в предоставянето на засилено математическо обучение. 

В заключение тя подчерта, че образованието в 5-7 клас е ключов етап, който изисква особено внимание и системни подобрения.

Кръглата маса приключи с призив за координирани действия между институциите, училищата и академичната общност за подобряване на математическото образование в България. Госпожа Белобрадова пое ангажимент до месец да бъде изпратен на участниците списък с набелязаните по време на дискусията задачи, за да може да се започне съвместната работа по тях.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
« Февруари 2025 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
Виж още:
Актуални теми
България в еврозоната
Войната в Украйна
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
България и Войната в Украйна
Зима 2024/2025 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: