Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Образователният министър: През следващите десетилетия у нас ще има недостиг на всички видове специалисти
Автор: Екип Blagoevgrad24.bg 14:34 / 01.02.2019Коментари (0)1633
© Blagoevgrad24.bg
През следващите години и десетилетия в България ще има недостиг на всички видове специалисти във всички сфери и системи, каза пред журналисти в Пловдив министърът на образованието Красимир Вълчев преди началото на националната среща на Професионалната директорска общност за интеркултурно образование "Всеки ученик ще бъде отличник“. "Младите хора, които ще навлизат на пазара на труда, ще бъдат едва 2/3 от тези, които ще излизат  от него, тоест ще навлизат в пенсионна възраст. Проблемът е не къде има недостиг и излишък на специалисти и в кои направления, а къде ще бъде по-малък този недостиг.

В момента това, което правим в системата на висшето образование, е да преструктурираме приема. Единствените професионални направления, в които може да кажем, че няма недостиг, са тези от социалните науки, правните и стопанските науки, където продължаваме политиката за намаление на приема. Във всички други направления, имаме недостиг на специалисти. На мен ми се иска повече от тези, които завършват езикови гимназии и хуманитарни профили, първо да остават в България, в регионите, и повече от тях да се включват в направленията, в които има недостиг“, каза министър Вълчев.

Той посочи, че има голям недостиг на кадри с професионално техническо образование. "Само за да се поддържа "Тракия икономическа зона" са необходими 3000 души за обезпечаване на работните места, отделно да се развива. Позициите, които изискват професионално техническо образование, са тези, които са с най-висок ръст на доходите. В момента в много предприятия тези позиции са с по-високи възнаграждения, отколкото позиции, изискващи висше образование. Ние трябва да обвържем пазара на труда с пазара на образование. Това са са отделни пазари със своя собствена логика. Инструментите, с които ние разполагаме, са приемът, преструктурирането, определянето на специалности с очакван бъдещ недостиг на пазара на труда – това са специалности, в които хората, които ще се пенсионират в следващите 5 години, са два пъти повече от тези, които в момента се обучават. В сряда на Министерски съвет за тези специалности в професионалните гимназии ще гласуваме допълнителни стипендии, както и за защитените специалности. Отделно предоставяме допълнителни средства на училищата, които обучат в тези специалности в системата на професионалното образование“, посочи министърът.

По отношение на хуманитарните профили, Вълчев посочи, че те са изключително важни за близкото бъдеще, когато голяма част от професиите ще бъдат заменени от машини и роботи. "Тогава основният капитал на човека ще бъдат креативността, въображението, възможността да свързва знания. В най-малка степен ще бъдат засегнати тези професии, които ще бъдат свързани с разбиране, с грижата на човека. Всичко това означава, че хуманитарния профил ни е необходим“, каза той, цитиран от "Радио Фокус". По думите му в системата на висшето образование има недостиг на студенти в няколко професионални направления. "Не е голям броят студентите в професионалните направления  философия, история, религия, теология. Броят на студентите е нищожен.

Това означава, че малка част от тези, които завършват хуманитарни профили, след това се реализират в хуманитарни и професионални направления  в системата на висшето образование. Ние приоритизираме профилите и професиите, свързани с техниката, математиката и природните науки, защото имаме тревожен и драматичен очакван недостиг на студенти и специалисти в секторите, които изискват специалисти с инженери специалности. Този недостиг ще се задълбочава през следващите десетилетия. Същото може да се каже за педагогическите и природо-математическите науки. Днес имаме най-голяма трудност да стимулираме интересите на децата в областта на математиката, природните науки  и техниката. Това се опитваме да направим с дейности по интереси, с преструктурирането на приема, без това да е за сметка на хуманитарния профил“, каза министърът на образованието.

Още по темата: общо новини по темата: 59
04.02.2024 »
11.11.2023 »
30.04.2023 »
07.04.2023 »
21.12.2021 »
18.03.2021 »
предишна страница [ 1/10 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Коледно-новогодишни празници 2024/2025
Зима 2024/2025 г.
20 години от атентата в Кербала
Избори в Германия
51-ото Народно събрание
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: