Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Около 250 000 тона храна отива на боклука за година
Автор: Екип Blagoevgrad24.bg 16:35 / 14.12.2011Коментари (0)175
© Blagoevgrad24.bg
Българите изхвърлят приблизително 250 000 тона храна годишно. Това заяви пред "Новинар" Марина Бракалова, изпълнителен директор на фондация "Фора". Тя припомни, че Комисията по земеделие към Европейския парламент е призовала страните в общността да намалят отпадъците от хранителни продукти.

Според статистиката почти 50% от годната за консумация и здравословна храна се губи в домакинствата в ЕС и супермаркетите всяка година, докато 79 милиона граждани на ЕС живеят под прага на бедността, а 16 милиона души зависят от помощта от благотворителни организации.

Именно поради тази причина резолюцията, която предстои да се гласува от Европейския парламент, посочва, че публичните институции трябва да въведат мерки, стимулиращи доставчици и търговци да изпозлват наличните ресурси от храна и да предотвратяват загубата им когато, това е възможно.

По думите на Бракалова част от проблема със свръхпроизводството в България може да се реши чрез създаване на Хранителна банка, за която има планове още от 2002 г. и е вече факт в много други страни по света. За осъществяването на този проект обаче били нужни няколко неща. Едно от тях е да се осигурят складове за дарената храна, която ежедневно да се разпределя по градовете.

Разходите за това щели да се поемат от частни дарения и бизнес организации. Според изчисления на "Фора" при нормално функциониране на хранително банкиране в период от 5 г. в България могат да се събират около 20 000 тона храна годишно, която да се дарява за социални цели.

Бракалова обясни още, че проблемът с големите производители и търговци, които решат да предоставят тези продукти, е че преди да ги дарят трябва да заплатят ДДС. Това е и причината да се изчаква срокът на годност да мине и да се  унищожават, за което не се плаща данък.

Пример за подобни добре работещи организации има в Западна Европа, където правителствата са приели различни видове поощрения за веригите, които даряват ненужната си стока. Част от стимулите били данъчни и корпоративни преференции или намаляване на ДДС-то, което трябва да се заплаща за излишните стоки, поясни Бракалова.

До момента подкрепа за идеята за създаване на хранителна банка в България има от страна на земеделския министър Мирослав Найденов и експерти от Българската агенция по безопасност на храните, които участвали в различни форуми за обсъждане на идеята за хранително банкиране.

Въпреки това все още няма фиксирана точна дата за осъществяване на проекта. В същото време групата "Хранителни банки" е предприела стъпки за регистриране на организация за обществен и стопански сектор за обща полза с предмет на действие "хранително банкиране", поясни Бракалова.

Източник: novinar.bg






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Рокади в ДПС
51-ото Народно събрание
Световна черна хроника
Борба за влияние в Близкия Изток
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: