Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Още една площадка за медицинските хеликоптери бе регистрирана в системата
Автор: Екип Blagoevgrad24.bg 17:37 / 05.02.2024Коментари (0)477
©
Хеликоптерната площадка на УМБАЛ "Света Екатерина“ е официално сертифицирана и влезе в системата за спешна медицинска помощ по въздуха, съобщиха от болничното заведение. Тя е една от трите въртолетни летища в столицата, която е регистрирана според всички европейски и български изисквания на системата Helicopter Emergency Medical Service (HEMS). Изпълнителният директор на УМБАЛ "Света Екатерина“ проф. д-р Димитър Петков получи официално документите за лиценз на хеликоптерната площадка в присъствието на министъра на здравеопазването проф. Христо Хинков, заместник-министъра на здравеопазването проф. Илко Гетов, директора на Главна дирекция "Гражданска въздуховоплавателна администрация“ Анелия Маринова, представители на "Главболгарстой“, лекари и медицински лица.

“Изграждането на хеликоптерната площадка е доказателство за общия ни стремеж да подобрим българското здравеопазване, заяви министърът на здравеопазването проф. Христо Хинков по време на официалното откриване на въртолетното летище на покрива на УМБАЛ “Света Екатерина". Хеликоптерната площадка ще осигури възможността, пациенти в животозастрашаващи състояния да бъдат транспортирани до едно от най-модерните лечебни заведения у нас и да получат навреме високоспециализирани и компетентни медицински грижи“, посочи министър Хинков. 

"Това е шанс за живот, който всеки един от нас може да получи само благодарение на спешната помощ по въздух“, допълни той. 

Затова тя е национален приоритет, по който държава, лечебни заведения и медицински специалисти продължаваме да работим, подчерта проф. Хинков. През последните няколко месеца Министерството на здравеопазването е реализирало много от стъпките в посока на спешната медицинска помощ по въздух. 

"Страната ни разполага с още няколко хеликоптерни площадки- част от инфраструктурата на спешната медицинска помощ по въздух“, отчете здравният министър.

Индикативният размер на средствата за изграждане на едно болнично въртолетно летище е до 120 000 лева с ДДС. Общо 26 болнични вертолетни летища трябва да бъдат изградени в страната. По Плана за възстановяване и устойчивост се очаква да пристигнат още 5 хеликоптера, стана ясно от думите на проф. Хинков. 

"Убеден съм, че с всичко това ще изградим най-добрите условия за навременен достъп до качествена медицинска помощ при спешни състояния за всички български граждани, съобразно приетите медицински стандарти и в съответствие с най-успешните европейски практики", заяви още министърът на здравеопазването и изрази надежда, че съвместните усилия за развитието на спешната помощ по въздуха ще спомогнат да се създаде устойчива система по оказване на ефективна спешна медицинска помощ и спасяване на живот.

Заместник-министърът на здравеопазването проф. Илко Гетов сподели колко ключова е тази хеликоптерна площадка. 

"Тя е първата в България, лицензирана неназемна площадка. Тя е ключова, защото в този гъсто населен район, ще осигури достъп на няколко лечебни заведения с различен профил, с различен обем на дейност и с различно ниво на компетентност, осигуряване на достъп на пациентите и съответно до нуждаещите се от спешна медицинска помощ“, коментира проф. Гетов като обясни, че УМБАЛ "Св. Екатерина" е сред лидер в трансплантологията и това ще позволи транспортиране на тъкани, органи и реализирането на донорски ситуации.

“Гордеем се с постигнатото, за нас това е изпълнен ангажимент, тогава когато встъпихме в длъжност, заяви още той. 

Площадката на лечебното заведение позволява и кацане през нощта , тъй като разполага с необходимото осветяване и сигнализация.

Изпълнителният директор на УМБАЛ "Св. Екатерина " проф. Димитър Петков приветства присъстващите на това дългоочаквано събитие. "Аз специално го чакам от 20 години“, подчерта той. Няколко директори на лечебното заведение работят за идеята да има хеликоптерна площадка. Делото е започнато от проф. Александър Чирков и продължено от проф. Генчо Начев , а днес вече е факт. "Това не беше възможно без съдействието на Министерство на здравеопазването през всичките тези години , с финансова помощ и подкрепа във всяко едно отношение“, каза изпълнителният директор на болницата. 

"Пътят беше дълъг, изпълнен с предизвикателства, но с общите усилия, постоянство, политическа подкрепа и подкрепа от институциите ние успяхме да станем част от една нова система за спешна медицинска помощ по въздух“, заяви още проф. Петков. Това е проект, за който се говори от години, но сега сме свидетели на неговата реализация и той би бил от значение както за българската общественост, така и за всички колеги лекари, подчерта той. “Болницата се намира в средата на конгломерат от структуроопределящи държавни болници. Така ще може да се осигури на пациентите всяка необходима медицинска помощ. Локализацията на болницата позволява транспортирането на пациенти от най-отдалечените кътчета на държавата до нашата болница или до съседните лечебни заведения до часове и дори за минути“, обясни още изпълнителният директор на УМБАЛ "Св. Екатерина“.

Директорът на Главна дирекция "Гражданска въздуховоплавателна администрация“ Анелия Маринова заяви, че сме още една крачка напред в осъществяването на една национална кауза- спешната помощ по въздух. Екипът на болницата положи много усилия, за да се случи това съвместно с Министерство на здравеопазването, Министерство на транспорта, отчете тя и пожела всяка мисия, която се осъществява на това летище да завършва със спасен живот.

Изграждането и въвеждането в експлоатация на системата за спешна помощ по въздуха е процес, който ще допринесе значително за развитието на българското здравеопазване, ще осигури навременна и животоспасяваща медицинска услуга. Ставайки неотменна част от системата за спешна медицинска помощ по въздуха УМАБЛ "Св. Екатерина“ ще може да предоставя бърз, безопасен и ефективен транспорт на най-критичните пациенти, когато те имат най-голяма нужда от животоспасяващо лечение.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Природни стихии
Зима 2024/2025 г.
51-ото Народно събрание
Мигрантски натиск към България
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: