© | | От Патриотичния фронт се обявиха за касиране на гласовете, подадени от Турция на 5 октомври. Те са близо 50 000, което е по-малко в сравнение с предишни избори. Разкритите секции обаче бяха повече заради приетия Изборен кодекс на Мая Манолова. В него освен че липсваше изискване за уседналост при гласуване на парламентарен вот, се позволяваше и разкриване на секции при подадени само 40 заявления, а не както преди това - поне 100.От Патриотичния фронт са подали жалба, адресирана до президента, правителството, главния прокурор и Върховния касационен и административен съд, тъй като те имат право да сезират Конституционния съд. А именно той може да вземе решение за касиране на гласовете от Турция, както това вече се е случвало през 2009-а година.
Право да сезират Конституционния съд имат и една пета от депутатите, тоест 48, Патриотичният фронт разполага с 17 народни представители. Дали инициативата на Патриотичния фронт ще бъде подкрепена, предстои да видим.
От националистическата формация твърдят, че изборният процес в Турция е протекъл "при груби, съществени и многобройни нарушения на Конституцията и Изборния кодекс в условията на лоша организация, грешки и неподготвеност на избирателните комисии, което води до опорочаване на волята на избирателя".
В жалбата са изброени примери за нарушения, предимно в гр. Чорлу, като се посочва, че няма механизъм, който да гарантира, че гласоподавателите са дали вота си само по веднъж.
Има и секции, в които са отчетени нереалистично голям брой избиратели - над 936. Явление, което вече сме виждали и през 2009-а година.
Преди няколко дни още три партии, които не влязоха в 43-я парламент също поискаха касиране на вота от Турция. Това са "Нова алтернатива" на Николай Цонев, "Обединена България" на Илиана Раева и "Нова България" на Ивайло Симеонов. |