© Blagoevgrad24.bg | | Все пак ще можем да си купуваме 5 години недостигащ стаж, а не само 2, както предвиждаха досегашните договорки за промени в Кодекса за социално осигуряване. Това решиха вчера социалните партньори в Националния съвет за тристранно сътрудничество малко преди да се изпокарат за пореден път. Вместо обаче да се прилага сегашният принцип - вноската за всеки месец, който не ни достига, да се пресмята върху минималния осигурителен праг, вече ще се изчислява върху средната работна заплата за страната към датата на пенсионирането и няма да има възможност за разсрочване. Сега вноската за липсващия стаж се определя всяка година със Закона за бюджета. В момента тя е 16% от 420 лв., или 67,2 лв. месечно. Общо разрешените 5 години ни излизат 4032 лв. Ако се смята средната работна заплата, която е близо 620 лв., един месец ще ни струва 100 лева, а ако се пресмята върху средния осигурителен доход, който догодина ще е 610 лв., ще е малко по-ниска.
Вчера синдикатите отново напуснаха заседанието на тристранния съвет, след като вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков настоя стажът да се вдига с по 6 месеца още от догодина. Работодателите го подкрепиха и поискаха да се изпълнят препоръките на Международния валутен фонд, който ни посъветва същото.
След заседанието Дянков призна, че най-тежката тема била откога плавно да расте стажът и възрастта за пенсиониране.
Той обяви, че консултациите са приключили и предстои кабинетът да вземе своето решение. Социалният министър Тотю Младенов също обеща още в четвъртък новите текстове от Кодекса за социално осигуряване да бъдат внесени в парламента.
В понеделник обаче представители на професионалните фондове ще се видят отново с премиера Бойко Борисов, тъй като имат някои възражения за начина, по който ще се прехвърлят в НОИ 100-те млн. лв. на техните клиенти.
Според Даниела Петкова от ППФ "Доверие" фондовете трябва да започнат да плащат от 2015 г., според синдикатите - година по-рано. Те ще предложат още възрастта за категорийните работници да се вдига от 2015 г. с по 6 м., като постепенно вместо за 11 г. фондовете започнат да плащат за 8 г. по-ранно пенсиониране при първа категория труд.
Професионалните фондове ще настояват още да се направи ревизия на НОИ, за да се види за какво са похарчени парите, прехвърлени от тях, както и защо толкова малко от тежките професии са с пълни вноски за пенсия.
Източник: в. "Монитор" |